
Центърът за защита на природата и животните е уникален както за България, така и за Източна Европа. Създаден по българо-швейцарски проект, зоопаркът е с обща площ 162 декара, с богата 40-годишна дървесна и храстова растителност, с удобни транспортни и пешеходни връзки.
Центърът за защита на природата и животните в град Добрич е първата лицензирана зоологическа градина в България. Лицензът е издаден от министъра на околната среда и водите след доклад от междуведомствена комисия, с който се установява дали центърът отговаря на предвидените в закона изисквания и условия за отглеждане на животни в зоологически градини.
През 2007 г. българо-швейцарското партньорство, създало Центъра за защита на природата и животните в Добрич, чества десетгодишен юбилей. Днес в уникалния не само за България, но и за Източна Европа център, живеят над 530 животни от 82 вида.
Историята на възникването на Добричкия зооцентър е интересна и необичайна. През 1996-97 г. "Ройтерс" публикува снимка на малко кенгуру с майка му - кенгурката Кета. Текстът към нея обяснява, че животните в зоопарка в Добрич гладуват. Снимката е публикувана в известен швейцарски ежедневник. Тя дълбоко трогва швейцарския еколог Барбара Геринг, която организира помощна акция за зоопарка в Добрич в цяла Швейцария. От дарители събира средства, но те не успяват да спасят малкото кенгурче. То не преживява студената зима в добричкия зоопарк. Поставя се обаче началото на едно ново партньорство. Помощната акция прераства в проект, благодарение на който е изграден център за природата и животните в Добрич - по модел на парка в Цюрих. В швейцарския град Шафхаузен е учредено дружество "Про Зоо Добрич". В него, освен Барбара Геринг, се включват проф. д-р Евалд Изенбюгел, който е автор на проекта за центъра в Добрич, ветеринарният лекар д-р Долф Бурки и редица други приятели на природата и животните. По тяхна инициатива е създадено и аналогично дружество "Про Зоо Добрич" в Добрич.
В продължение на години швейцарските партньори събират средства за различни благотворителни инициативи. В изграждането на Центъра за защита на природата и животните в Добрич са вложени 800 000 лв. Помощта от швейцарските партньори е над 300 000 швейцарски франка. Освен това те осигуряват и някои от най-ценните животни за зоопарка. Дарение от Швейцария са двойката Коне на Пржевалски, лама, двойка малки камили алпака, два пауна и зубри или европейски бизони. Другите животни са от стария зоопарк в Добрич.
Цялото семейство на д-р Долф Бурки, включително и четирите му деца, са поемали грижата за отделно животно. Проф. Евалд Изенбюгел е давал годишна издръжка от 1000 швейцарски франка за един от конете. Братът на Долф Бурки, който е пластичен хирург, пък е осиновил другия. Неговата съпруга е плащала за издръжката на една лама. Бившият кмет на Шафхаузен Марсел Венгер е давал по 400 франка за муфлона. Преди всички животни са били осиновени от швейцарски граждани, но вече те търсят своите български осиновители.
От 2008 г. дарение от швейцарските партньори от "Про Зоо Добрич", Шафхаузен, увеличи видовото разнообразие на животните в зоопарка с миещи мечки (еноти), а в момента там обитават и носати мечета.
През 2012 г. се изпълнява проект по трансгранична програма Румъния-България: „Increasing Potential for growth through Organizing Facilities and improving Tourist Infrastructure in the Cross border region - POFTIC" - „Повишаване потенциала за развитие чрез организиране на възможностите и подобряване на туристическата инфраструктура в трансграничния регион".
Водеща организация е Община град Добрич, а партньори са Музеен комплекс за наука и природа град Констанца, Областен съвет Констанца, Сдружение „Про Зоо Добрич", Добрич. Продължителността на проекта е 18 месеца.
Обекти в проекта са Центърът за защита на природата и животните в град Добрич и Музейният комплекс за наука и природа в град Констанца.
Дейностите, които се изпълняват, са:
- 1. В Центъра за защита на природата и животните в град Добрич:
- Изграждане на зона за подслон и свободно пространство за кафява мечка;
- Изграждане на ветеринарна лечебница и складова база, необходими за животните; сграда подръжка;
- Изграждане на волиери за отглеждане на птици и дребни гризачи;
- Изграждане на малко езеро и подслон за газещи птици;
- Изграждане на лабиринт;
- Доизграждане на свързващи паркови алеи и стопански вход.
2. В Музеен комплекс за наука и природа град Констанца:
- Дизайн и изграждане на приют, ограда и изкуствено езеро за патици мандарин;
- Подновяване на ограда и подслон за пилета/ перлена кокошка;
- Разширяване на подслон за фазани;
- Нов приют за лебеди и два достъпни моста на острова;
- Реформиране на оградата и подновяване на подслон за щрауси;
- Ограда и подслон за корморани и достъпен мост;
- Нов приют за пони и ограда;
- Реновиране на подслон за коне;
- Нов подслон и двойна ограда за сърни/ муфлони;
- Нов подслон и двойна ограда за угар-сърни;
- Подслон и ограда за пеликани;
- Басейн и подслон за водни птици;
- Закупуване на две традиционни за делтата на река Дунав лодки;
- Закупуване на оборудване за ветеринарна лаборатория.
Съобразно изискванията на програмата ТГС и на приоритетната ос са предвидени мероприятия в сферата на туризма с трансграничен характер: съвместни туристически информационни мероприятия и съвместни туристически продукти, включващи двата обекта - Добрич и Констанца.
Стойността на проекта е 1 439 492,93 евро: Финансиране от ЕФРР 1 220 977,91 евро; Национално съфинансиране от Румъния и България 187 134,08 евро; Собствено финансиране от партньорите 31 380,94 евро.
Бюджетът на Община град Добрич за дейности по проекта е 890 583,68 евро, бюджетът на Музеен комплекс Констанца е 535 883,25 евро, а бюджетът на "Про Зоо Добрич", Добрич, е 13 026 евро.
Днес в парка, който бе открит на 25 септември 2003 г., се отглеждат животни, характерни за нашия ареал, които живеят в среда, максимално близка до естествената им. Посетителите имат възможност за пряк досег с животните. С цел безопасност, само за някои от видовете са направени заграждания или се използват електропластири. Оформени са и мини-пасища за тревопасните видове. Атрактивността на Центъра за защита на природата и животните се повишава с добавяне на нови екзотични видове животни, нехарактерни за Добруджанския регион.
За животните се грижи екип от квалифицирани специалисти. Директор на Центъра за защита на природата и животните е Християн Христов. Там работят двама ветеринари, зооинженер, а гледачите на животни са завършили Професионалната гимназия по ветеринарна медицина. Фактът, че животните в центъра в Добрич имат поколения, показва положените добри грижи за тях. Поколения през годините на съществуване на Центъра имат конете на Пржевалски, благородните елени, всички селскостопански видове, атрактивните видове птици (пауни, папагали, ему, нанду, 6 вида фазани и др. - общо 45 вида птици). Сред тях са сребърен, златен, колхидски и кралски фазани, обикновен и бял паун, щрауси и голямо разнообразие на кокошки, патици и гъски.
За поддръжката на зоопарка помагат активно фирми от Добрич като "Уейст Солюшънс", "Добруджански хляб", "Станимир Статев", "Братя Стойчеви" и др. Зооцентърът има устойчива комуникация с всички арендатори на земи в региона, които с удоволствие помагат.
В Центъра за защита на природата и животните функционира образователна програма "Зелено училище", което се радва на огромен интерес. Центърът добре работи и с различни неправителствени организации, както и с образователните институции в града. Активно е сътрудничеството и с младите хора от Общински младежки център "Захари Стоянов", със Спасителен център "Зелени Балкани", други популярни и проспериращи зоопаркове в България и чужбина.
Изграденото на площ 1200 кв.м езеро е дом за щъркели, пеликани и други водоплаващи птици. Водопадът завършва цялостния вид на езерото. Усилията са насочени към запазване на съществуващата естествена среда, а намесата на човека е минимална.
Всеки работен ден нашите съграждани и техните гости могат да си направят пикник, да празнуват рожден ден или просто да прекарат един чудесен ден сред природата. Мястото е популярно за фотосесии по различни тържествени и празнични поводи.
Устойчива практика е организацията на регулярни доброволчески събития, в които участват както граждани, така и корпоративни компании. Тяхната помощ се изразява в допринасяне за поддръжката и полагане на грижи за цялостния облик на зооцентъра.
Работно време:
Лятно работно време (1 април - 30 септември) - от 9.00 до 19.00 ч.
Зимно работно време (1 октомври - 31 март) - от 10.00 до 16.00 ч.
Почивен ден - понеделник
Входните такси са 5,00 лв. за възрастни и 3 лв. за ученици, студенти и пенсионери.
Безплатен вход:
- деца под 5 години;
- лица с увреждания – срещу представяне на съответен документ;
- за доброволци в организирани доброволчески дни
- на всички национални празници (3-ти март, 6-ти септември и 22-ри септември)
- на празника на град Добрич (25-ти септември)
- на Деня на детето (1-ви юни)
1. Семейна карта за 1 календарна година |
50,00 лв./бр. без ДДС 60,00 лв с включен ДДС |
2. Групови посещения (над 10 човека) |
1.67 лв./бр.без ДДС 2,00 лв. с ДДС
|
3. Беседа с група до 20 човека:
|
25.00 лв. без ДДС 30,00 лв. с ДДС 33.33 лв. без ДДС 40,00 с ДДС |
4. Ползване на пикник /Рожден ден/ - маса 8 места
- маса 16 места |
16.67 лв. без ДДС 20,00 лв. с ДДС
33.33 лв. без ДДС 40,00 лв. с ДДС |
5. Провеждане на образователни програми |
Зелено Училище (1 седмица) 42 лв Беседа (Английски език) 40 лв Беседа (Български език) 30 лв |
Телефоните за резервации за честване на рожден ден/ за пикник в зоопарка са 058/602850 или 0894 54 15 21
Контакти:
ул. „Никола Петков“, 15
Добрич 9300
058 602 850
+359 894 54 15 21
[email protected]
Официален сайт: https://www.zoocentredobrich.com/
Последна актуализация: 20.08.2024 г.