Вътрешни правила за управление на цикъла на обществените поръчки

A A A

Вътрешни правила за управление цикъла на обществените поръчки в Община град Добрич

УТВЪРЖДАВАМ:            

ЙОРДАН ЙОРДАНОВ

КМЕТ НА ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ

Заповед № 454/29.03.2024 г.

ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЦИКЪЛА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ В
ОБЩИНА 
ГРАД ДОБРИЧ

м. март 2024 г.

Използвани съкращения:

ВПУЦОП – Вътрешни правила за управление на цикъла на обществените поръчки  

ЗОП - Закон за обществените поръчки

ППЗОП - Правилник за прилагане на ЗОП

АОП – Агенция по обществени поръчки

РОП – Регистър на обществените поръчки

ЕС – Европейски съюз

ДФЕС – Договор за функционирането на Европейския съюз

ЕК – Европейска комисия

КЗК – Комисия за защита на конкуренцията

ВАС – Върховен административен съд

ЕЕДОП – Единен европейски документ за обществените поръчки

ЦАИС ЕОП – Централизирана автоматизирана информационна система за електронно възлагане на обществени поръчки

ЗУТ – Закон за устройство на територията

ДДС – Данък добавена стойност

СФУК - Система за финансово управление и контрол

БФ – Бюджет и финанси

УТИОС - Устройство на територията, инфраструктура и околна среда

УТСK – Устройство на територията и строителен контрол

ИОС - Инфраструктура и околна среда

ПООП – Правно обслужване и обществени поръчки

СРПИ – Стратегическо развитие, проекти и икономика

АПИТО – Административно-правно, информационно и техническо обслужване

ЦУИ – Център за услуги и информация

ПП – Програмен продукт

СМР/СРР – Строително–монтажни работи/строително-ремонтни работи

ССИ – Система за случаен избор

 

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Раздел І. ЦЕЛИ И ПРИНЦИПИ

 

Чл. 1. (1) Настоящите Вътрешни правила за управление на цикъла на обществените поръчки в Община град Добрич са утвърдени от Кмета на Община град Добрич на основание чл. 244, ал. 1 от Закона за обществени поръчки с цел да се създаде задължителен ред за:

  1. Прогнозиране на потребностите от възлагане, включително за установяване на датите, към които трябва да са налице действащи договори за обществени поръчки;
  2. Планиране провеждането на процедурите, като се отчете времето за подготовка, провеждане на процедурите и сключване на договорите;
  3. Определяне на служителите, отговорни за подготовката на обществените поръчки, и реда за осъществяване на контрол върху тяхната работа;
  4. Възлагането на обществени поръчки чрез електронната платформа по чл. 39а, ал. 1 от ЗОП;
  5. Получаването и съхраняването на заявления за участие, оферти и проекти, и реда за определяне на състава и начина на работа на комисията за извършване на подбор на кандидатите и участниците, за разглеждане и оценка на офертите и за провеждане на преговори и диалог, както и на журито;
  6. Сключване на договорите;
  7. Проследяване изпълнението на сключените договори и за приемане на резултатите от тях;
  8. Действията при обжалване на процедурите;
  9. Провеждане на въвеждащо и периодични обучения на лицата, ангажирани с управлението на цикъла на обществените поръчки;
  10. Документиране на всеки етап от цикъла на обществените поръчки;
  11. Архивиране на документите, свързани с управлението на цикъла на обществените поръчки;
  12. Публикуване на документи в регистъра и на Профила на купувача.

 (2) Кметът на Община град Добрич може да възлага отделни дейности от управлението на цикъла на обществените поръчки на външни изпълнители.

 

Чл. 2. (1) Настоящите Вътрешни правила определят условията и реда за възлагане на обществени поръчки за строителство, доставки или услуги и за провеждане на конкурси за проект от Кмета на Община град Добрич с цел осигуряване на ефективност при разходването на:

  1. Публични средства;
  2. Средствата, предоставяни от европейските фондове и програми.

(2) Обществените поръчки се възлагат в съответствие с принципите на Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и по-специално тези за свободно движение на стоки, свобода на установяване и свобода на предоставяне на услуги и взаимно признаване, както и с произтичащите от тях принципи на:

1. Равнопоставеност и недопускане на дискриминация;

2. Свободна конкуренция;

3. Пропорционалност;

4. Публичност и прозрачност.

Раздел ІІ. ПРИЛОЖНО ПОЛЕ

 

Чл. 3. (1) С Вътрешните правила се определят отделните дейности, свързани с  организацията и дейността на административните звена в Община град Добрич по прогнозиране, планиране, подготовка, провеждане, приключване и отчитане за резултатите от обществените поръчки, по реда на Закона за обществените поръчки. Настоящите правила не делегират правомощия, съгласно чл.7 ЗОП и отговорността за правилното прогнозиране, планиране, провеждане, приключване и отчитане за резултатите от обществените поръчки се носи единствено и само от Кмета на Община град Добрич.

(2) С настоящите правила се определят редът и условията за осъществяване на превантивен, текущ и последващ контрол по отношение на всеки етап/фаза от възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП, в синхрон и координация с правилата и нормите, разписани в действащата Система за финансово управление и контрол на Община град Добрич.

(3) Вътрешните правила се прилагат при разходване на бюджетни и извънбюджетни средства във всички случаи, при които Кметът на Община град Добрич е Възложител по смисъла на чл. 5, ал. 2, т. 9 от Закона за обществените поръчки.

 

Чл. 4. (1) Възлагането на обществени поръчки се провежда в съответствие с разпоредбите на ЗОП и ППЗОП. При противоречие между настоящите правила и приложимата нормативна уредба, се прилага съответния законов или подзаконов нормативен акт.

            (2) Обществените поръчки, попадащи в стойностните прагове на чл. 20, ал. 1 и ал. 2 от ЗОП, се възлагат, в зависимост от обекта и специфичните им характеристики, чрез регламентираните в чл.18, ал. 1 от ЗОП видове процедури.

(3) При наличие на хипотезите, изчерпателно разписани в нормата на чл. 20, ал. 3 и ал. 4 от ЗОП, обществените поръчки могат да бъдат възложени и без провеждане на някоя от процедурите, при спазване на условията и изискванията, регламентирани в настоящите правила.

(4) Не се допуска разделяне на обществена поръчка на части, с което се прилага ред за възлагане за по-ниски стойности, освен в случаите по чл. 21, ал. 6 от ЗОП.

(5) Не се смята за разделяне възлагането в рамките на 12 месеца на две или повече поръчки:

 1. с обект изпълнение на строеж или проектиране и изпълнение на строеж;

 2. с идентичен или сходен предмет, които не са били известни на възложителя към момента, в който са стартирали действия по възлагането на предходна обществена поръчка с такъв предмет.

 

Чл. 5. Извършването и одобряването или отхвърлянето на предложенията по поемането на задължения или извършване на разход се осъществява от финансовия контрольор в съответствие с разпоредбите на действащото законодателство.

 

Чл. 6. Общият контрол за реализиране на реда и условията, регламентирани с настоящите правила, се осъществява от секретаря на Община град Добрич и съответните ресорни заместник-кметове.

 

Чл. 6а. Съгласно административната структура на Община град Добрич, в общата администрация функционира отдел „Правно обслужване и обществени поръчки“ (отдел ПООП). В отдела има експертни длъжности, които се занимават единствено с дейностите, свързани с управление цикъла на обществените потъчки. Навсякъде в настоящите правила, в които е посочено, че дадено действие се осъществява от длъжностно лице/юрист от отдел ПООП, следва да се имат предвид именно лицата, които са единствено ангажирани с дейностите, свързани с обществените поръчки.

 

Глава втора

ПРОГНОЗИРАНЕ И ПЛАНИРАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

Раздел І. ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПОТРЕБНОСТИТЕ И ИЗГОТВЯНЕ НА ПЛАН-ГРАФИК

Чл. 7. (1) Прогнозирането на обществените поръчки включва установяване на броя и вида на обществените поръчки съобразно очакваните потребности и финасовия ресурс, който Кметът на Община град Добрич предвижда да осигури.

(2) Прогнозирането и планирането на обществените поръчки обхваща дванадесет месечен период, считано от 01.01. до 31.12. на съответната календарна година.

 

Чл. 8. (1) Процесът за установяване на броя и вида на обществените поръчки за съответната календарна година започва през месец ноември на предхождащата я.

(2) До 01 ноември на предходната година служители в структурните звена подават заявки по образец, съгласно Приложение № 1, до директорите на дирекции, респ. до разпоредителите с бюджет, които следва да бъдат мотивирани и да обосновават потребността от съответната обществена поръчка за постигане целите на Общината.

(3) Заявките имат следното задължително съдържание:

а) наименование и описание на обществената поръчка;

б) прогнозна стойност на поръчката в лева без ДДС;

в) прогнозен график за възлагане;

г) периода, в който трябва да се реализира договорът по обществената поръчка;

д) отговорно лице от съответната дирекция/ отдел/ второстепенен разпоредител - заявител за съответната обществена поръчка.

 (4) До 10 ноември на предходната бюджетна година директорите на дирекции и лицата, определени за разпоредители с бюджет от втора степен (заявителите, по смисъла на настоящите Правила), предоставят на хартиен и електронен носител на ресорния заместник-кмет/секретаря обобщените заявки съгласно Приложение № 1 за необходимите за осъществяване на дейностите им обществени поръчки – за съгласуване. При необходимост, към заявките ръководителите на структурни звена предоставят на директора на дирекция БФ писмена обосновка за обезпечаване на заявените обекти за възлагане на обществена поръчка с необходимите бюджетни и извънбюджетни средства.

(5) Обобщените заявки по предходната алинея, съгласувани писмено от ресорния заместник-кмет/секретар се предават на дирекция УТИОС и на дирекция БФ в срок до 15 ноември, с оглед съгласуване с проекта на Програмата за капиталовите разходи и на проекто-бюджета на Община град Добрич.

(6) Заявките по ал. 5 се предоставят на хартиен и електронен носител и на отдел ПООП, Дирекция АПИТО в общината.

(7) В срок до 20 ноември експерт от отдел ПООП изготвя обобщена Заявка за прогнозираните обществени поръчки.

(8) В срок до 25 ноември директорите на дирекция УТИОС,  дирекция БФ, дирекция СРПИ и Дирекция АПИТО заверяват обобщената Заявка по ал. 7, след проверка относно:

1. При планирането на графика за възлагането съобразени ли са всички законоустановени срокове, относими към предмета на поръчката, включително времето за подготовка, изготвяне на документацията, времето за провеждане на възлагането, получаване на заявления за участие или на оферти, работата на комисията и сключване на договора, както и тези в производствата по обжалване, извършване на контрол от АОП и началния момент и срока за изпълнение на договора.

2. При планирането на графика, съобразено ли е възлагането на обществените поръчки с предмет, чието финансиране се осигурява от Програмата за капиталовите разходи на общината, да се извърши след влизане в сила на бюджета на Община град Добрич.

3. При планирането на графика, съобразено ли е възлагането на обществените поръчки с предмет, чието финансиране се осигурява от външни източници (европейски и национални фондове и програми, други донорски програми, постановления).

4. При планирането на графика, съобразен ли е финансовият ресурс, който Община град Добрич може да отдели за реализиране на заявените дейности.

 

Чл. 9. (1) В срок до 10 декември, на база установения брой и видове обществени поръчки и заверената обобщена Заявка по чл. 8, ал. 8, експерт от отдел ПООП изготвя План-график на обществените поръчки, съгласно Приложение № 2.

(2) План-графикът е със следното съдържание: 

1. обект на обществената поръчка;

2. наименование и описание на обществената поръчка;

3. прогнозна стойност на поръчката в лева без ДДС;

4. предвиждане на обособени позиции и планираната стойност на всяка една от тях, в лева без ДДС;

5. срок за подготовка, включително на документацията;

6. срок за провеждане на възлагането, включително за получаване на заявления за участие или на оферти, работа на комисията и сключване на договора;

7. периода, в който трябва да се реализира договорът по обществената поръчка;

8. отговорните служители от състава на конкретното структурно звено за реализиране на определените задачи, които са задължени да предоставят на дирекция АПИТО в определен срок пълно описание на предмета  на поръчката, техническите спецификации за изпълнение на поръчката, както и да оказват съдействие за изготвяне на методиката за оценка при икономически най-изгодна оферта. Подробното съдържание на заявките е уредено в чл. 8, ал.3 и сл. от настоящите правила;

9. определения ред за възлагане на всяка обществена поръчка, включително вида на избраната процедура, когато е приложимо.

(3) При изготвяне на План-график, както и към датата на откриване възлагането на всяка поръчка възложителят обобщава всички идентични или сходни потребности, които са му известни, с оглед правилното определяне на реда за тяхното възлагане.

(4) Подготовката и провеждането на обществените поръчки се извършва съгласно изготвения по ал. 1 и ал. 2 План-график до изменението му по реда на чл. 13 от настоящите правила.

(5) Провеждането на обществени поръчки с предмет, чието финансиране се осигурява от Програмата за капиталовите разходи на общината, се извършва след влизане в сила на бюджета на Община град Добрич.

(6) С оглед срочност и процесуална икономия, няма пречка провеждането на обществена поръчка, чието финансиране се осигурява от Програмата за капиталовите разходи на общината да се извърши и преди влизане в сила на бюджета на Община град Добрич. В този случай, отговорното лице подготвя мотивиран доклад до Кмета на Община град Добрич и провеждането на възлагането се осъществява след одобряването му.

 

Чл. 10. (1) Изготвеният План – график се съгласува от Секретаря на Община град Добрич и ресорните заместник – кметове, като се предоставя до 20 декември на Кмета на Община град Добрич за утвърждаване в срок до 31 декември.

(2) Утвърденият от Кмета на общината План-график се предоставя на заместник- кметовете/секретаря, ръководителите на структурни звена в администрацията, лицата-разпоредители с бюджет от втора степен по електронна поща и се помества в локалната мрежа - за сведение и изпълнение.

(3) Контролът по изпълнение на утвърдения План-график се осъществява от Секретаря на Община град Добрич и ресорните заместник-кметове.

 

Чл. 11. (1) След приемане на общинския бюджет и Програмата за капиталовите разходи  с решение на Общински съвет град Добрич, Кметът на общината ги предоставя на секретаря, заместник-кметовете и директорите на дирекции с мотивирана резолюция за изпълнение на съответната разходна част за всеки от тях от приетия общински бюджет.

(2) В 7-дневен срок от влизането в сила на общинския бюджет и Програмата за капиталовите разходи, всички директори на дирекции, ръководители на отдели и звена, съгласувано с дирекция „Бюджет и финанси”, предоставят на отдел ПООП актуална информация само за финансово обезпечените заявки за възлагане на обществените поръчки.

 

Чл. 12. До утвърждаване бюджета на общината и на Програмата за капиталови разходи финансирането на належащи и неотложни местни дейности се извършва въз основа на одобрен доклад от Кмета на общината.

 

Чл. 13. (1) Актуализация на утвърдения План-график се извършва до 10 дни:

1. От влизане в сила на бюджета на Община град Добрич, на Програмата за капиталовите разходи, предоставянето на актуализираните заявки по чл. 11, ал. 2 и при наличието на разлики в планираните стойности или дейности с тези, посочени в тях;

2. От влизане в сила на актуализация на бюджета на Община град Добрич и на Програмата за капиталови разходи, ако е приложимо.

(2) Актуализираният План-график се съгласува по реда на чл. 10, ал. 1 от настоящите правила и се утвърждава от Кмета на Община град Добрич.

 

Раздел ІI. ПАЗАРНИ ПРОУЧВАНИЯ И ПАЗАРНИ КОНСУЛТАЦИИ

 

Чл. 14. Прогнозната стойност на всяка обществена поръчка трябва да е актуална към датата на нейното откриване.

 

Чл. 15. (1) Актуалната прогнозна стойност на всяка обществена поръчка се определя от отговорното лице от съответната дирекция/ отдел/ второстепенен разпоредител - заявител за съответната обществена поръчка, като може да се изчисли в резултат на проведени пазарни проучвания или консултации.

(2) Информацията за определяне на прогнозна стойност на обществената поръчка става неразделна част от досието на поръчката.

 

Чл. 16. (1) Пазарното проучване се извършва чрез използване на публични източници – интернет, утвърдени каталози в отделни отрасли с посочени цени или с осреднени единични цени, в търговски обекти със сравняване между цените на отделните материали/стоки и/или дейности и услуги, въз основа на сключени договори за обществени поръчки – от регистъра на АОП, профила на купувача, протоколи от работата на комисията, от които се виждат цените на участниците, и др.

(2) За извършеното пазарно проучване отговорното лице изготвя доклад до Кмета на Община град Добрич.

 

Чл. 17. (1) При подготовката за възлагане на определена обществена поръчка, може да се проведат пазарни консултации, като се потърсят съвети от независими експерти или органи, или от участници на пазара.

(2) Консултациите по ал. 1 могат да се използват, при условие че не водят до нарушаване на конкуренцията и на принципите за недискриминация и прозрачност.

(3) Пазарните консултации се обявяват чрез платформата ЦАИС ЕОП, като на заинтересованите лица могат се предоставят образци на индикативни оферти и при възможност достатъчно данни за предмета, обема и сложността на обществената поръчка. Поканата за участие в пазарните консултации се подписва от Кмета на Община град Добрич, като се изготвя от експерт от отдел ПООП и се съгласува от отговорното лице за обществената поръчка, неговият пряк ръководител и съотвтният им ресорен заместник – кмет/секретар.

(4) В поканата за участие в пазарни консултации задължително се посочва електронен адрес за кореспонденция, получаване на индикативни оферти или обмен на информация във връзка с провеждането на пазарните консултации, както и срок, в който да се осъществяват.

(5) Резултатът от проведените пазарни консултации, както и цялата информация, разменена по повод подготовката за възлагане на обществена поръчка се оповестява, чрез публикуването й в профила на купувача в ЦАИС ЕОП.

(6) Възложителят предприема действия, които да гарантират, че лицата, участвали в пазарните консултации и/или в подготовката на процедурата, нямат предимство пред останалите кандидати или участници. Тези действия включват най-малко следното:

1. публикуване на профила на купувача на информацията по ал.5, а ако това е невъзможно – посочване чрез профила на купувача на мястото, от което тази информация може да бъде получена;

2. определяне на подходящ срок за получаването на оферти, включително като се прецени дали съкращаването на срокове не води до нарушаване на принципа за равнопоставеност.

 

Чл. 18. Препоръчителният подход за определяне на актуалната прогнозна стойност на всяка обществена поръчка, независимо дали чрез пазарни проучвания или пазарни консултации, е на база осреднена цена или най-ниска цена.

 

Глава трета

ПОДГОТОВКА И ОБЯВЯВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ  ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Раздел І. ПОДГОТОВКА И ПУБЛИКУВАНЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНИ ОБЯВЛЕНИЯ ЗА ПЛАНИРАНИТЕ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

 

Чл. 19. (1) Въз основа на утвърдения от Кмета на общината План-график за обществените поръчки, отдел ПООП, подпомаган от общата и специализирана общинска администрация, изготвя предварителни обявления, с които Възложителят може да оповести своите намерения за възлагане на обществени поръчки или за сключване на рамкови споразумения през следващите 12 месеца чрез публикуване на обявления за предварителна информация.

(2) Когато се оповестяват намерения за възлагане на обществени поръчки за услуги по приложение №2 от ЗОП, срокът по ал. 1 може да бъде до 18 месеца.

(3) За ограничени процедури и състезателни процедури с договаряне може да се използва обявлението за предварителна информация за оповестяване откриването на процедура.

(4) Изготвените по реда на предходните алинеи обявления за предварителна информация се изпращат до Агенцията по обществени поръчки за вписване в Регистъра на обществените поръчки от експерт от отдел ПООП.

Раздел ІІ. ПОДГОТОВКА ЗА ОТКРИВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИТЕ

Чл. 20. (1) Възлагането на обществени поръчки се извършва в изпълнение на утвърдения от Кмета на общината План-график.

(2) В сроковете, регламентирани в План-графика, отговорното лице от съответната дирекция предоставя с придружително писмо до началника на отдел ПООП необходимите документи за стартиране на поръчката съгласно План-графика, посочени в чл. 21 – 23а в настоящите правила. Началникът на отдел ПООП определя с резолюция персонално отговорно лице от отдела, което да изготви необходимите документи за стартиране на процедура за възлагане на обществената поръчка.

(3) При непредвидена в План-графика извънредна необходимост от възлагане на обществена поръчка, Заявителят изготвя мотивиран доклад до Кмета за необходимостта от възлагане на поръчката, който се съгласува писмено и по длъжностна компетентност с юрист от отдел ПООП, началника на отдел ПООП, финансов контрольор, директор на дирекция и ресорен заместник-кмет/секретар. Докладът се съставя въз основа на предварително извършен анализ на пазара, с оглед определяне на актуална прогнозна стойност. Заявителят посочва мотивирани предложения за предмета на процедурата, обособени позиции (ако е необходимо), изисквания към участниците за извършване на подбор и прогнозна стойност, като прилага и техническа спецификация.

 

Чл. 21. При подготовка за откриване на процедури за строителство се представят на хартиен и електронен носител следните документи, необходими за тяхното обявяване:

1. пълно описание на предмета на поръчката и видовете дейности, като се посочват целите, обема, обхвата и изискванията към изпълнението на обекта на поръчка, включително обособени позиции (на хартиен и електронен носител);

2. техническа спецификация /задание (на хартиен и електронен носител), определящо:

- количествено-стойностни сметки;

- технически изисквания;

- спецификации;

- минимални изисквания към участниците – разрешения за извършване на дейността, лицензии, сертификати, застраховки и квалификация и др. (в случай, че са необходими за изпълнение на поръчката);

- минимални изисквания към техническото оборудване, необходимо за изпълнение на поръчката (ако има такива);

- изисквания към влаганите материали и изпълненото строителство;

- описание на мерките за опазване на околната среда и безопасни условия на труд (ако има такива);

- срокове за изпълнение на проектирането (в случаите на инженеринг) и на СМР/СРР;

- условия по приемане на обекта;

3. инвестиционен проект (съгласуван със съответните институции по чл.121 от ЗУТ);

4. разрешение за строеж;

5. изходни данни за: подземен кадастър, съществуващи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура (електро, ВиК, газопреносна мрежа, топлофикационни тръби, телефонни кабели и др.), наличието на които е от съществено значение за качественото изпълнение на поръчката;

6. специфични критерии за оценка (ако има такива);

7. специфични клаузи, които да бъдат включени в проекто-договора (ако има такива);

8. информацията за определяне на актуалната прогнозна стойност на обществената поръчка със съответните приложения, ако има такива;

            9. когато обществената поръчка е на стойност над 5 000 000 лв. без ДДС, задължително се поставя критерий за подбор, свързан с икономическо и финансово състояние по чл.61, ал. 1, т. 1 или 3 ЗОП.

 

Чл. 22. При подготовка за откриване на процедури за доставка се представят на хартиен и електронен носител следните документи, необходими за тяхното обявяване:

1. пълно описание на обекта на поръчката;

2. техническа спецификация (на хартиен и електронен носител), определяща:

- количество на стоките, предмет на поръчката (включително и при обособени позиции);

- технически характеристики в зависимост от предмета на поръчката;

- условия на доставката.

3. специфични критерии за оценка (ако има такива);

4. специфични клаузи, които да бъдат включени в проекто-договора (ако има такива);

5. информацията за определяне на актуалната прогнозна стойност на обществената поръчка със съответните приложения, ако има такива.

6. екологични изисквания към продуктите, които се доставят (при обществени поръчки на стойност по чл.20, ал.1 и 2 ЗОП). Екологични изисквания и начинът за тяхното доказване се определят с наредба, издадена от министъра на околната среда и водите съвместно с министъра на финансите и министъра на икономиката и индустрията. Изискванията се прилагат по някой от следните начини:

а) чрез посочване в техническите спецификации на обществената поръчка, или

б) като показатели при критерий за възлагане по чл. 70, ал. 2, т. 2 или 3 ЗОП;

            7. когато обществената поръчка е на стойност над 1 000 000 лв. без ДДС, задължително се поставя критерий за подбор, свързан с икономическо и финансово състояние по чл.61, ал. 1, т. 1 или 3 ЗОП.

 

Чл. 23. При подготовка за откриване на процедури за услуги се представят на хартиен и електронен носител следните документи, необходими за тяхното обявяване:

1. пълно описание на обекта на поръчката;

2. техническо задание (на хартиен и електронен носител), определящо:

- общо описание на предмета на поръчката;

- основна и специфични цели на предмета на поръчката;

- основни дейности, свързани с изпълнението на поръчката;

- очаквани резултати и изисквания към тях;

- време и място за изпълнение на поръчката;

- организация и метод на изпълнение;

- минимални изисквания към техническите възможности и професионалната квалификация на участника;

- съгласувателни процедури по приемане.

3. специфични критерии за оценка (ако има такива);

4. специфични клаузи, които да бъдат включени в проекто-договора (ако има такива);

5. информацията за определяне на актуалната прогнозна стойност на обществената поръчка със съответните приложения, ако има такива.

6. екологични изисквания към продуктите, които се използват за предоставяните услуги (при обществени поръчки на стойност по чл.20, ал.1 и 2 ЗОП). Екологични изисквания и начинът за тяхното доказване се определят с наредба, издадена от министъра на околната среда и водите съвместно с министъра на финансите и министъра на икономиката и индустрията. Изискванията се прилагат по някой от следните начини:

а) чрез посочване в техническите спецификации на обществената поръчка, или

б) като показатели при критерий за възлагане по чл. 70, ал. 2, т. 2 или 3 ЗОП;

            7. когато обществената поръчка е на стойност над 1 000 000 лв. без ДДС, задължително се поставя критерий за подбор, свързан с икономическо и финансово състояние по чл.61, ал. 1, т. 1 или 3 ЗОП.

 

Чл. 23а. (1) При възлагане на обществени поръчки за:

  1. доставка на пътни превозни средства от категории M1, M2, M3, N1, N2 и N3, определени в чл. 149, ал. 1 от Закона за движението по пътищата;
  2. някоя от следните услуги:

Код по CPV

Описание

60112000-6

Услуги на обществения пътен транспорт

60130000-8

Специализирани услуги за пътен превоз на пътници

60140000-1

Услуги на сухопътен пътнически транспорт, без разписание

90511000-2

Услуги по събиране на битови отпадъци

60160000-7

Превоз на пощенски пратки с неспециални автомобили

60161000-4

Превоз на колети с неспециални автомобили

64121100-1

Услуги по доставяне на писма

64121200-2

Услуги по доставяне на колети

 

  1. услуги за превози по автобусни линии съгласно Регламент (ЕО) № 1370/2007,

отговорното лице/заявител задължително посочва изисквания, които гарантират, че превозните средства, които се доставят или използват при предоставяне на услугите, отговарят на критериите за чисти превозни средства.

(2) Изискванията към чистите превозни средства се определят с наредба на министъра на транспорта и съобщенията и се установяват по някой от следните начини:

1. чрез посочване в техническите спецификации на обществената поръчка, или

2. като показатели при критерий за възлагане по чл. 70, ал. 2, т. 2 или 3 ЗОП.

(3) Изискванията по предходната алинея не се прилагат по отношение на:

1. превозни средства, посочени в член 2, параграф 2, букви "а", "б" и "в" и в член 2, параграф 3, буква "в" от Регламент (ЕС) 2018/858 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 г. относно одобряването и надзора на пазара на моторни превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства, за изменение на регламенти (ЕО) № 715/2007 и (ЕО) № 595/2009 и за отмяна на Директива 2007/46/ЕО (ОВ, L 151/1 от 14 юни 2018 г.), наричан по-нататък "Регламент (ЕС) 2018/858";

2. превозни средства от категория М3, различни от превозни средства от клас I и клас A, определени в чл. 149, ал. 2 и 3 от Закона за движението по пътищата.

 

Чл. 24. При наличие на условия за възлагане на обществена поръчка чрез процедури на договаряне по чл. 79 и чл. 182 от ЗОП, съответният заявител в План-графика от съответната дирекция прави предложение и за лицата (физически, юридически и/или техни обединения), до които да се изпратят покани за участие. Предложението се обективира в доклад до Кмета на Община град Добрич, съдържащ информацията по чл. 25 от настоящите правила. В случай, че Кметът определя до кои лица да се изпрати покана за участие, не е необходимо изготвяне на нарочен доклад.

 

Чл. 25. (1) При подбор на кандидатите, до които ще бъдат отправени покани за участие в процедури на договаряне по ЗОП, се имат предвид следните критерии:

а) да са специализирани в предмета на обществената поръчка;

б) да имат доказан опит в областта, предмет на обществената поръчка;

в) да разполагат със специалисти и да имат необходимото оборудване за изпълнение на обществената поръчка.

(2) В зависимост от предмета на поръчката могат да се определят и допълнителни критерии за допустимост на кандидатите и направените от тях оферти, съответно – за оценка на кандидатите/офертите.

 

Чл. 26. При представяне на непълен комплект документи по този раздел, началникът на отдел ПООП уведомява писмено отговорното лице/служител съгласно План-графика за изискване на липсващите документи и дава нов срок за представянето им, като изпраща копие от писмото до ресорния заместник-кмет или секретаря за осъществяване на контрол по изпълнението.

Глава четвърта

ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ  ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Раздел І. ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ ПО ЧЛ. 20, АЛ. 1 и АЛ. 2 ОТ ЗОП

Чл. 27. (1) Решенията и обявленията за откриване на процедури за възлагане на обществени поръчки, образците на документи, проекта на договор, указанията към участниците и други части от документацията, съгласно разпоредбите на ЗОП и ППЗОП, се изготвят от експерт от отдел ПООП и/или от външен експерт. Електронната преписка на поръчката се подготвя в ЦАИС ЕОП от експерт от отдел ПООП и/или от външен експерт, съобразно предоставените роли в организацията.

(2) Решенията и обявленията, ведно с документацията/поканата се съгласуват писмено и по длъжностна компетентност с началника на отдел ПООП и юрист от отдел ПООП, съответните директори на дирекции, ресорния заместник-кмет/секретар и се представят за подпис на Кмета.

(3) Лице от отдел ПООП, регистрирано като администратор в системата ЦАИС ЕОП, въвежда данни за процедурата в Системата за случаен избор (ССИ), която е достъпна чрез портала на АОП. Лицето подписва фиша от свое име и за сметка на възложителя и го изпраща в АОП.

(4) Длъжностните лица от отдел ПООП изпращат обявленията по чл. 35, ал. 1 ЗОП до Службата за публикации на Европейския съюз чрез услугата "Електронен подател", предоставена от платформата при спазване на правилата по чл. 229, ал. 1, т. 12 от ЗОП.

(5) Длъжностните лица от отдел ПООП публикуват в Регистъра на обществените поръчки, документите по чл.36, ал.1 ЗОП и информацията по чл.36, ал.8 ЗОП, съобразно разпоредбите на ЗОП и ППЗОП.

(6) Длъжностните лица от отдел ПООП публикуват в Профила на купувача информацията по чл.36а ЗОП, като документите за всяка обществена поръчка се обособяват в отделна електронна преписка.

(7) При публикуване на документите за обществената поръчка се заличава защитената със закон информация, като се посочва основанието за това.

 

Чл. 28. (1) В Община град Добрич се води регистър на  решенията по обществените поръчки, в който се вписва информация за обявената поръчка и всяка отделна  процедура. 

(2) Възложителят предоставя неограничен, пълен, безплатен и пряк достъп чрез платформата по чл. 39а, ал. 1 от ЗОП до документацията за обществената поръчка от датата на:

1. публикуване на обявлението в "Официален вестник" на Европейския съюз;

2. публикуване на обявлението в Регистъра на обществените поръчки, когато не подлежи на публикуване по т. 1; или

3. изпращане на поканата за потвърждаване на интерес.

 

Чл. 29. (1) Обменът на документи и съобщения между възложители, кандидати, участници и изпълнители на обществени поръчки се осъществява чрез платформата, освен в случаите по чл. 39а, ал.8 - 13 ЗОП.

(2) Документите и съобщенията се считат за връчени с постъпването им на потребителския профил на лицето, определено за контакт по поръчката, което се удостоверява от платформата чрез електронен времеви печат. Когато лицето за контакт е различно от възложителя или от представляващия кандидата, участника и изпълнителя, за уведомен се счита и възложителят, съответно кандидатът, участникът и изпълнителят. Потребителите на платформата са задължени да следят профилите си в нея за наличието на съобщения и документи.

(3) При открита процедура, (също и при ограничена процедура, състезателен диалог, партньорство за иновации, състезателна процедура с договаряне) лицата могат да поискат писмено от възложителя разяснения по условия, които се съдържат в решението, обявлението, поканата за потвърждаване на интерес, документацията за обществената поръчка и описателния документ до 10 дни преди изтичане на срока за получаване на заявленията за участие и/или офертите, а когато срокът е съкратен по чл. 74, ал. 2 от ЗОП или при необходимост от спешно възлагане - до 7 дни. Длъжностните лица от отдел ПООП подготвят проект на разяснение в 4-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от 6 дни преди срока за получаване на оферти, а когато срокът е съкратен по чл. 74, ал. 2 от ЗОП или поради необходимост от спешно възлагане - до 4 дни преди този срок. Разяснението се съгласува от началника на отдел ПООП и юрист от отдел ПООП, съответните директори на дирекции, ресорния заместник-кмет/секретар и се представят за подпис на Кмета. Подписаното от Кмета на Община град Добрич разяснение се публикува в Регистъра на обществените поръчки от длъжностно лице от отдел ПООП.

(4) При публично състезание, в случай на постъпило писмено искане за разяснения по условията на обществената поръчка, направено до 5 дни преди изтичането на срока за получаване на оферти, длъжностните лица от отдел ПООП подготвят проект на разяснение в срок до три дни от получаване на искането. Разяснението се съгласува от началника на отдел ПООП и юрист от отдел ПООП, съответните директори на дирекции, ресорния заместник-кмет/секретар и се представят за подпис на Кмета. Подписаното от Кмета на Община град Добрич разяснение се публикува в Профила на купувача от длъжностно лице от отдел ПООП.

(5) В разясненията по ал.3 и ал.4 не се посочва лицето, направило запитването. С разясненията не може да се въвеждат промени в условията на процедурата.

(6) Разяснения не се предоставят, ако искането по ал.3 или ал.4 е постъпило след посочените срокове.

 

Чл. 30. (1) Документи, свързани с участие в обществени поръчки, се подават чрез платформата съобразно правилата за нейното използване по чл. 229, ал.1, т. 12 от ЗОП и при спазване на изискванията, поставени от възложителя. Офертите се подават в съответните срокове, определени за конкретната процедура в графика на обществената поръчка в електронната преписка в ЦАИС ЕОП. При определяне на сроковете се спазват правилата на чл.28 ППЗОП.

(2) Когато заявлението или офертата или части от нея не се подават чрез платформата, те се представят в запечатана непрозрачна опаковка, върху която се посочват:

1. наименованието на кандидата или участника;

2. адрес за кореспонденция, телефон и по възможност - факс и електронен адрес;

3. наименованието на поръчката, а когато е приложимо - и обособените позиции, за които се подават документите.

(3) Платформата по ал. 1 не се използва за представяне на мостри или макети, които не могат да бъдат предадени с електронни средства. Когато мостри или макети се представят след офертата, изпратена чрез платформата, върху опаковката освен информацията по ал. 2 се посочва и номерът на офертата. Когато мострите или макетите са представени преди офертата, която се подава чрез платформата, в офертата се посочва входящият номер, с който мострите или макетите са регистрирани в деловодството на Община град Добрич, а когато са изпратени чрез пощенска или друга куриерска услуга - номерът на пратката.

(4) Когато поръчката е разделена на обособени позиции, кандидатът или участникът представя документи по чл. 39, ал. 2 и 3 от ППЗОП за всяка обособена позиция поотделно. При еднакви критерии за подбор на две или повече обособени позиции възложителят може да допусне документите по чл. 39, ал. 2 от ППЗОП да се представят общо, като тази възможност се посочва в документацията за участие.

(5) В случаите по ал. 2 получените оферти или заявления за участие за конкретна поръчка се завеждат в регистър, който съдържа:

1. подател на офертата или заявлението за участие;

2. номер, дата и час на получаване;

3. причините за връщане на заявлението за участие или офертата, когато е приложимо;

4. данните по т. 1 - 3 за получените мостри или макети, когато е приложимо.

При получаване на заявлението за участие или на офертата върху опаковката се отбелязват данните по т.2, за което на приносителя се издава документ. Не се приемат заявления за участие и оферти, които са представени след изтичането на крайния срок за получаване или са в незапечатана опаковка или в опаковка с нарушена цялост.

(6) В случаите по ал. 2 и ал. 3 получените заявления за участие или офертите, или мострите се предават на председателя на комисията, за което се съставя протокол с данните по ал.4. Протоколът се подписва от предаващото лице и от председателя на комисията.

(7) В случаите по ал. 2 и ал. 3 заявленията за участие или подадените оферти за участие, или мострите във всяка отделна процедура се регистрират в информационната система ПП „Архимед” на работно място „Деловодство” в Центъра за услуги и информация, като се води регистър по образец, съгласно Приложение № 3.

 

Чл. 31. (1) Кметът на общината назначава със заповед комисия за извършване на подбор на кандидатите и участниците, разглеждане и оценка на офертите и провеждане на преговори и диалог. Комисията се състои от нечетен брой членове. В заповедта се определя поименния състав и лицето, определено за председател, сроковете за извършване на работата; мястото на съхранение на документите, свързани с обществената поръчка, до приключване на работата на комисията, когато е приложимо.

 (2) Членове на комисията по ал. 1 могат да са и външни лица. В този случай възложителят сключва писмен договор с всяко от лицата, привлечени като председател или членове на комисията.

(3) Проект на заповед по ал. 1, съответно проект на договор по ал. 2 се съставя от длъжностните лица от отдел ПООП и се съгласува писмено от юрист от отдел ПООП, началника на отдел ПООП, директор на дирекция, ресорния заместник-кмет на заявителя /съответно от секретаря.

 

Чл. 32. (1) Заявления за участие, оферти или части от тях, които не са получени чрез електронни средства, се отварят на публично заседание на комисията по чл. 103, ал. 1 от ЗОП, на което могат да присъстват кандидатите или участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване.

 (2) Когато заявленията за участие или офертите са получени чрез платформата, след декриптирането им от председателя на комисията в публичната преписка на поръчката автоматично се визуализират наименованията, съответно имената, на кандидатите или участниците, включително участниците в обединението, когато е приложимо, както и информация за датата и часа на подаването.

(3) При условията на ал. 1 председателят на комисията отваря по реда на тяхното постъпване заявленията за участие или офертите и оповестява наименованията на кандидатите или участниците, включително участниците в обединенията, когато е приложимо, както и съдържанието на заявленията и офертите.

(4) В случаите по ал. 1 най-малко трима от членовете на комисията подписват предложението за изпълнение на поръчката и плика с надпис „Предлагани ценови параметри“.

(5) В случаите по ал.1 комисията предлага по един от присъстващите представители на другите участници да подпише предложението за изпълнение на поръчката и плика с надпис „Предлагани ценови параметри“.

 (6) Комисията разглежда документите по чл. 39, ал. 2 от ППЗОП за съответствие с изискванията към личното състояние и критериите за подбор, поставени от възложителя, и съставя протокол.

(7) Когато установи липса, непълнота или несъответствие на информацията, включително нередовност или фактическа грешка, или несъответствие с изискванията към личното състояние или критериите за подбор, комисията ги посочва в протокола по ал. 6 и изпраща протокола на всички кандидати или участници.

(8) В срок до 5 работни дни от получаването на протокола по ал. 6 кандидатите и участниците, по отношение на които е констатирано несъответствие или липса на информация, могат да представят на комисията нов ЕЕДОП и/или други документи, които съдържат променена и/или допълнена информация. Допълнително предоставената информация може да обхваща и факти и обстоятелства, които са настъпили след крайния срок за получаване на оферти или заявления за участие.

(9) След изтичането на срока по ал. 8 комисията пристъпва към разглеждане на допълнително представените документи относно съответствието на кандидатите/ участниците с изискванията към личното състояние и критериите за подбор.

(10) При извършването на предварителния подбор и на всеки етап от процедурата комисията може при необходимост да иска разяснения за данни, заявени от кандидатите и участниците, и/или да проверява заявените данни, включително чрез изискване на информация от други органи и лица.

 

Чл. 33. (1) При предварителния подбор в процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 2 - 7 ЗОП възложителят няма право да изисква и кандидатът няма право да представя оферта.

(2) При процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 27 от ЗОП комисията представя протокол с резултатите от предварителния подбор на Кмета на общината. В срок до 5 работни дни от датата на приемане на протокола възложителят обявява с решение кандидатите, които ще бъдат поканени да представят оферти, съответно - да участват в преговорите или в диалога. В решението се включват и кандидатите, които не отговарят на обявените от възложителя изисквания, и мотивите за това.

(3) Поканата за представяне на оферти или за участие в преговори или в диалог в процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 27 от ЗОП се изпраща до избраните кандидати в 3-дневен срок от:

1. изтичането на срока за обжалване – когато решението не е обжалвано, или е обжалвано, но не е направено искане за налагане на временна мярка;

2. влизането в сила на определението, с което е отхвърлено искането за временна мярка;

3. влизането в сила на решението, когато е наложена временна мярка.

           (4) В процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 2 - 7 ЗОП възложителят не може да покани да подадат оферти или да участват в преговори или диалог лица, които не са подали заявление за участие, или кандидати, които не отговарят на изискванията за лично състояние и на критериите за подбор.

 

Чл. 34. (1) Комисията разглежда офертите на допуснатите участници и проверява за съответствието на предложенията с предварително обявените условия.

(2) Когато Кметът на общината е допуснал представяне на варианти в офертата, комисията не може да отхвърли вариант само на основание, че изборът на този вариант би довел до сключване на договор за услуги вместо на договор за доставки или обратно.

(3) Когато методиката за комплексна оценка включва показатели по чл.70, ал.7, т.3, буква „б“ от ЗОП, присъдените от комисията оценки следва да са мотивирани.

 

Чл. 35. (1) Комисията отваря ценовите предложения на участниците, чиито технически предложения отговарят на изискванията на възложителя.

(2) Когато част от показателите за оценка обхващат параметри от техническото предложение, комисията отваря ценовите предложения, след като е извършила оценяване на офертите по другите показатели.

(3) Най-малко 24 часа преди датата на отваряне на ценовите предложения участниците се уведомяват за датата и часа на отварянето чрез автоматично генерирани съобщения в платформата. В този срок комисията изпраща на участниците резултатите от оценяването на техническите показатели чрез платформата, когато е приложимо. Ценовите предложения по ал. 1 автоматично се визуализират в публичната преписка на поръчката след декриптиране от председателя на комисията.

(4) Когато офертите не са получени чрез електронни средства, комисията обявява чрез съобщение в профила на купувача датата, часа и мястото на отварянето на ценовите предложения не по-късно от два работни дни преди датата на тяхното отваряне. На отварянето могат да присъстват лицата по чл. 54, ал. 1 от ППЗОП. Комисията обявява резултатите от оценяването на офертите по другите показатели, отваря ценовите предложения и ги оповестява.

 

Чл. 36. (1) Комисията класира участниците по степента на съответствие на офертите с предварително обявените от възложителя условия.

(2) Когато комплексните оценки на две или повече оферти са равни, с предимство се класира офертата, в която се съдържат по-изгодни предложения, преценени в следния ред:

1. по-ниска предложена цена;

2. по-изгодно предложение за размера на разходите, сравнени в низходящ ред съобразно тяхната тежест;

3. по-изгодно предложение по показатели извън посочените по т. 1 и 2, сравнени в низходящ ред съобразно тяхната тежест.

(3) В случай, че участниците не могат да бъдат класирани в съответствие с ал. 2 или ако критерият за възлагане е най-ниска цена и тази цена се предлага в две или повече оферти, освен, ако не е изрично указано в документацията на съответната обществена поръчка, комисията избира един от следните варианти:

1. Комисията провежда жребий чрез функционалностите на платформата ЦАИС ЕОП за определяне на изпълнител между класираните на първо място оферти;

2. Комисията провежда публично жребий за определяне на изпълнител между класираните на първо място оферти (този способ се прилага задължително от помощния орган, когато офертите са подадени на хартиен носител).

(4) Редът за провеждане на публичен жребий по ал. 3, т. 2 включва следните последователни действия на комисията:

1. Председателят на комисията уведомява участниците в процедурата, че предстои провеждане на публичен жребий за определяне на изпълнител между класираните на първо място оферти, включително за датата и мястото на неговото провеждане. Уведомяването се извършва според наличните подходящи способи: чрез съобщение в платформата ЦАИС ЕОП или чрез съобщение, изпратено на електронна поща или по факс, или чрез съобщение в профила на купувача на възложителя. Уведомяването се извършва най – късно 48 часа, преди провеждането на жребия.

2. При провеждането на жребия могат да присъстват лицата по чл.54, ал.2 или 3 ЗОП на участниците, чиито оферти участват в жребия.

3.  В деня на провеждане на жребия, членовете на комисията, подготвят листи с имената на участниците в жребия. Всеки лист се подписва от всички членове на комисията и се поставя в непрозрачен плик, който се запечатва. Пликовете, които се използват следва да са напълно еднакви и върху тях не следва да има каквито и да било отбелязвания, маркировки и др. подобни.

4. Запечатаните пликове се поставят в урна или се нареждат един до друг пред комисията. Комисията кани присъстващите представители на участниците, ако има такива. На присъстващите се покaзват пликовете, като се разяснява тяхното значение и начинът по който са подготвени.

5. Председателят на помощния орган се обръща с гръб към урната или наредените пликове. Един от членовете на комисията разбърква пликовете и се оттегля. Недопустими са, каквито и да било коментари, знаци, жестове и други подобни действия от всички присъстващи, които биха могли да компрометират безпристраността на провеждания жребий. След това, председателят на комисията тегли един от пликовете, отваря го пред всички присъстващи, прочита на глас и показва съдържанието му. Така се определя участникът, класиран на първо място, съобразно проведения жребий.

6. В случай, че чрез жребий се класират повече от две оферти, по реда на предходната точка се определя и участникът, класиран на второ място.

7. След определяне на първия, респ. и втория класиран участник, председателят на комисията отваря всички останали пликове и показва съдържанието им на присъстващите.

8. За провеждането и резултатите от жребия се съставя протокол, в който се описват всички действия на комисията и присъстващите. В протокола се посочват и възражения на присъстващите представители на участниците, ако има такива, както и ответните аргументи на комисията.  

9. Председателят на комисията кани присъстващите представители на участниците да подпишат протокола, ако желаят, като отказът им се вписва в протокола. Неподписването на протокола от присъстващите участници не повлиява на достоверността на съдържащата се в него информация.

10. След извършване на всички гореописани действия, председателят на комисията закрива заседанието по провеждане на публичния жребий.  

 

           Чл. 37. В случаите по чл. 46, ал. 5 от ЗОП комисията прилага обективните и недискриминационни критерии или правила за определяне на конкретните обособени позиции, които ще се възложат на един изпълнител, след извършване на класирането по реда на чл. 58 от ППЗОП.

 

Чл. 38. (1) При процедурите по чл. 20, ал. 1 ЗОП, комисията изготвя доклад за резултатите от работата си, който съдържа:

1. състав на комисията;

2. кандидатите и участниците в процедурата;

3. класиране на участниците и предложение за сключване на договор с класирания на първо място участник, когато е приложимо;

4. в случай на прекратяване на процедурата – посочване на правното основание и съответните мотиви;

5. когато е приложимо – предложение за отстраняване на кандидати или участници заедно със съответните мотиви;

6. описание на представените мостри или макети - когато е приложимо;

(2) Докладът на комисията се подписва от всички членове и се предоставя на възложителя, а в случаите по чл. 237б ЗОП - и на лицето, осъществяващо предварителен контрол за законосъобразност, заедно с цялата документация, включително всички документи, изготвени в хода на работа на комисията, като протоколи, оценителни таблици, особените мнения, както и представените мостри, макети и/или снимки и др.

(3) В 15-дневен срок от получаването на доклада по предходната алинея, Кметът на Община град Добрич го утвърждава или го връща на комисията с писмени указания, когато:

1. информацията в него не е достатъчна за вземането на решение за приключване на процедурата, и/или

2. констатира нарушение в работата на комисията, включително въз основа на получените доклади за резултатите от предварителния контрол за законосъобразност по чл. 237б ЗОП и/или от работата на наблюдателите, което може да бъде отстранено, без това да налага прекратяване на процедурата.

(4) Указанията по ал. 3 не могат да насочват към конкретен изпълнител или към определени заключения от страна на комисията, а само да указват:

1. каква информация трябва да се включи, така че да са налице достатъчно мотиви, които обосновават предложенията на комисията в случаите по ал. 3, т. 1;

2. нарушението, което трябва да се отстрани в случаите по ал. 3, т. 2.

(5) Комисията представя на Кмета нов доклад, който съдържа резултатите от преразглеждането на действията й.

(6) В 10-дневен срок от утвърждаване на доклада Кметът издава решение за определяне на изпълнител или за прекратяване на процедурата.

(7) Когато в хода на работата възникнат основателни съмнения за споразумения, решения или съгласувани практики между участници по смисъла на чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията, това обстоятелство се посочва в доклада по ал. 1. В тези случаи, Кметът уведомява Комисията за защита на конкуренцията. Уведомяването не спира провеждането и приключването на процедурата.

 

Чл. 39. (1) При процедурите по чл. 20, ал. 2 ЗОП, комисията изготвя протокол за резултатите от работата си, който съдържа:

  1. номер и дата на протоколите от извършване на подбора на участниците, разглеждането, оценката и класирането на офертите;
  2. предложенията на комисията за вземане на решение от възложителя.

(2) Кметът на Община град Добричч утвърждава протокола по реда на чл. 38.

(3) В 10-дневен срок от утвърждаване на протокола, Кметът издава решение за определяне на изпълнител или за прекратяване на процедурата. При прекратяване на процедурата се прилагат основанията по чл. 110 ЗОП.

 

Чл. 40. (1) В случаите по чл. 104, ал. 2 и чл. 181, ал. 2 от ЗОП председателят на комисията декриптира офертите, подадени през платформата и отваря ценовите предложения заедно с документите по чл. 39, ал. 2 и ал. 3, т. 1 от ППЗОП.

(2) Използването на възможността по ал. 1 се допуска, когато всички предложения от офертите на участниците се представят чрез числова стойност. Предложенията се оповестяват чрез съобщение в електронната преписка на поръчката по чл. 36, ал. 6 ЗОП и чл. 36а, ал. 2 ЗОП в деня на отваряне на офертите.

(3) При оферти, подадени извън платформата:

1. председателят на комисията отваря офертите по реда на тяхното постъпване и оповестява тяхното съдържание, включително предложенията на участниците по съответните показатели за оценка на офертите;

2. техническото и ценовото предложение на всеки от участниците се подписват най-малко от трима членове на комисията и се предлага по един от присъстващите представители на другите участници да ги подпише, с което публичната част от заседанието приключва.

(4) Комисията определя изпълнител на поръчката, като:

1. разглежда представените оферти, оценява съгласно избрания критерий за възлагане тези от тях, които съответстват на предварително обявените условия, и ги класира;

2. разглежда документите, свързани с личното състояние и критериите за подбор, на участниците в низходящ ред спрямо получените оценки;

3. когато установи липса, непълнота или несъответствие на информацията, включително нередовност или фактическа грешка, или несъответствие с изискванията към личното състояние или критериите за подбор, комисията писмено уведомява участника.

(5) В срок до 5 работни дни от получаването на уведомлението участникът може да представи нов ЕЕДОП и/или други документи, които съдържат променена и/или допълнена информация.

(6) Комисията разглежда по реда на класиране на офертите документите, свързани с личното състояние и критериите за подбор, включително допълнително представените по реда на ал. 3 до установяване на съответствие с изискванията за личното състояние и критериите за подбор на двама участници, които класира на първо и второ място. Не се разглеждат документите, свързани с личното състояние и критериите за подбор на останалите участници, чиито оферти са класирани.

 

Чл. 41. (1) Член от комисията/експерт от отдел ПООП изготвя проект на Решение за класиране и определяне на изпълнител, с когото да бъде сключен договор.

(2) Проектът на решението се съгласува писмено от юриста от отдел ПООП, началника на отдел ПООП, директора на дирекцията - заявител, ресорния заместник-кмет/секретар и се предава на Кмета за подпис.

 

Чл. 42. След приключване на работата на комисията и определяне на изпълнителя с решението, цялата документация се предава на отдел ПООП за последващите действия по сключването на договора за възлагане на обществена поръчка.

Чл. 43. Отговорните служители от отдел ПООП следят за спазването на всички срокове по ЗОП и ППЗОП.

Чл. 44. (1) Освен, ако не е изрично посочено друго, всички обявления, свързани с конкретната процедура се публикуват в Официален вестник на ЕС, в РОП и в Профила на купувача на Община град Добрич от експертите от отдел ПООП. Обявленията се публикуват от името и за сметка на Директора.

(2) Освен, ако не е изрично посочено друго, всички документи по чл.36, ал.1 ЗОП във връзка с чл.19а ППЗОП се публикуват в РОП и в Профила на купувача на Община град Добрич от експертите от отдел ПООП. Документите се публикуват от името и за сметка на Директора.

(3) Документите по ал.1 и ал.2 се публикуват в законоустановените срокове, предвидени в ЗОП и ППЗОП.

 

Чл. 45.  (1) Кметът на Община град Добрич осигурява предварителен контрол за законосъобразност на обществена поръчка, за която е изпълнено едно от следните условия:

1. прогнозната стойност на поръчката е равна или по-голяма от 5 000 000 лв.;

2. прогнозната стойност е равна или надвишава 10 на сто от последния одобрен бюджет на Община град Добрич.

(2) Предварителният контрол за законосъобразност се осъществява, съгласно чл.237б ЗОП и Указания на Министъра на финансите, утвърдени със Заповед № ЗМФ-1229/20.12.2023 г. от лица, определено от Кмета в нарочна заповед, която се издава за конкретната обществена поръчка, подлежаща на контрол. Заповедта се издава преди приключване на работата на помощния орган на възложителя, като препис от нея се връчва и на председателя на комисията за сведение и изпълнение.

(3) Дейностите по осъществяване на предварителен контрол се реализират в следната последователност:

1. След приключване работата на помощния орган, председателят на комисията следва да предаде на лицата, посочени в заповедта по ал. 2, копие от доклада, съответно протокола по чл.181, ал.4 ЗОП, заедно с копия от останалите протоколи на комисията, изготвени в хода на работата й. Ведно с предаване на посочените документи, председателят на комисията се ангажира да присъедини лицата към електронната преписка на поръчката в системата ЦАИС ЕОП, като им осигури достъп до електронното досие, с оглед пълноценно упражняване на предвидения контрол. На лицата, осъществяващи предварителен контрол за законосъобразност следва да се предоставят и документите, свързани с обществената поръчка, които не се съхраняват в платформата по чл.39а ЗОП, включително в оригинал при необходимост или при поискване. 

2. Всички документи, посочени в предходната точка се предават на лицата, осъществяващи предварителен контрол за законосъобразност, в деня, в който докладът, респ. протоколът по чл.181, ал.4 ЗОП се предава на Кмета за утвържаване. Това обстоятелство се отбелязва върху самия доклад или протокол по чл.181, ал.4 ЗОП. Председателят на комисията и лицата, упражняващи предварителен контрол за законосъобразност съставят помежду си приемо – предавателен протокол, с оглед удостоверяване датата и видът на извършените действия. Приемо – предавателният протокол се съставя в три еднакви екземпляра – по един за приемащия и предаващия и един, който се предава на Кмета за съхранение в досието на обществената поръчка. 

3. Минималният обхват на проверките, както и документите, подлежащи на проверка са описани в Указания на Министъра на финансите, утвърдени със Заповед № ЗМФ-1229/20.12.2023 г. Председателят и членовете на комисията са длъжни да оказват пълноценно съдействие на лицата, осъществяващи предварителен контрол за законосъобразност.

4. За документиране на извършените проверки, лицата, осъществяващи предварителен контрол за законосъобразност изготвят контролни листове, съобразени с вида на провежданата процедура, които са неразделна част от доклада, съдържащ резултатите от упражнения контрол.

5. В 10-дневен срок от получаване на доклада, респ. протокола по чл. 181, ал. 4 ЗОП и останалите протоколи на комисията, лицата, определени да извършат предварителния контрол, трябва да извършат необходимите проверки и да представят на Кмета доклад за резултатите от осъществения предварителен контрол.

6. В доклада по предходната точка, лицата, осъществяващи контрола изразяват едно от следните становища: мнение за законосъобразност; мнение с резерви или отказ от мнение. Необходимо е в доклада да се документират всички установени отклонения в работата на комисията - независимо дали отстраняването им ще наложи прекратяване на процедурата. В случай че при осъществяване на предварителния контрол за законосъобразност по отношение работата на оценителната комисия се установят слабости и нарушения, свързани с подготовката и откриването на процедурата за възлагане, като поставяне на ограничителни условия, незаконосъобразна методика, проблеми в техническата спецификация, включване на критерии за подбор като показатели за оценка на офертите и др., същите следва да бъдат документирани и докладвани на Кмета на Община град Добрич.

7. Лицата, осъществяващи предварителен контрол за законосъобразност следва да не разгласяват информация, станала им известна при проверките и не следва да са:

-  участвали в подготовката и провеждането на съответната процедура;

- в конфликт на интереси с председателя и/или членовете на комисията;

- в конфликт на интереси с участниците и с лицата по чл. 54, ал. 2 и 3 ЗОП на участниците в обществената поръчка.

Описаните в настоящата точка обстоятелства се декларират от лицата, осъществяващи предварителен контрол за законосъобразност в нарочна декларация, която следва да бъде предоставена на Кмета, заедно с доклада и приложенията към него.

8. Докладът за осъществения контрол, контролните листи, декларацията по т.7, следва да се предадат на Кмета в срока, посочен в т.5, като датата на тяхното връчване се отбелязва върху самия доклад и се удостоверява с подписите на Кмета и лицата, осъществяващи контрола.

(4) Извършеният предварителен контрол не освобождава Кмета на Община град Добрич от отговорност при вземането на решение за определяне на изпълнител или за прекратяване на процедурата, независимо от изразеното мнение при осъществения предварителен контрол.

 

Раздел ІI. ВЪЗЛАГАНЕ НА ПОРЪЧКИ ЧРЕЗ СЪБИРАНЕ НА ОФЕРТИ С ОБЯВА ИЛИ ПОКАНА ДО ОПРЕДЕЛЕНИ ЛИЦА ПО ЧЛ. 20, АЛ. 3 ОТ ЗОП

 

Чл. 46. Правилата по настоящия раздел се прилагат, когато стойността на обществената поръчка, без данък добавена стойност, е съобразно праговете, определени в чл.20, ал.3 ЗОП.

Чл. 47. (1) Възложителят открива възлагането на поръчка на стойност по чл. 20, ал. 3 от ЗОП с публикуване в РОП на обява за събиране на оферти, която се изготвя по образец и съдържа най-малко информацията по приложение № 20 от ЗОП.

(2) Заедно с публикуване на обявата възложителят осигурява достъп до техническите спецификации и всяка друга информация, свързана с изпълнението на поръчката, когато е приложимо на профила на купувача на Община град Добрич.

             (3) В обявата по предходната алинея, възложителят може да предвиди извършване на оценка на техническите и ценовите предложения на участниците преди разглеждане на документите за съответствие с критериите за подбор, при условие че всички предложения от офертите на участниците се представят чрез числова стойност. Предложенията се оповестяват чрез съобщение в електронната преписка на поръчката по чл. 36, ал. 6 ЗОП и чл. 36а, ал. 2 ЗОП в деня на отваряне на офертите. В тези случаи проверката за наличие на основания за отстраняване и съответствие с критериите за подбор се извършва по начин, който не се влияе от резултатите от оценката на техническите и ценовите предложения.

(4) Обявата се изготвя от експертите в отдел ПООП и се съгласува писмено в следния ред: юриста от отдел ПООП, началник отдел ПООП, директор на дирекция и ресорен заместник-кмет/секретар и се представя на Кмета за подпис.

(4) Експерт от отдел ПООП публикува обявата в РОП по ред, определен с ППЗОП, и посочва срок за получаване на оферти, който трябва да е съобразен с обема и сложността на поръчката и не може да бъде по-кратък от 10 (десет) дни, от публикуването на обявата. Срокът започва да тече от деня, който следва деня на публикуването. Когато офертите могат да се съставят само след посещение на обекта или след проверка на място на допълнителни документи, свързани с обществената поръчка, срокът за получаването на оферти трябва да бъдат най-малко с 3 дни по-дълъг от минимално определения.

(5) Възложителите могат да не публикуват обява, а да изпратят покана до определено лице/лица, когато е налице някое от основанията, посочени в чл. 191, ал. 1, т. 1 – 7 от ЗОП. В тези случаи, определеното длъжностно лице за провеждане на възлагането прави предложение и за лицата (физически, юридически и/или техни обединения), до които да се изпратят покани за участие. Предложението се обективира в доклад до Кмета, съдържащ информацията по чл. 25 от настоящите правила. В случай, че Кметът определя до кои лица да се изпрати покана за участие, не е необходимо изготвяне на нарочен доклад.

 

Чл. 48. (1) При възлагане на поръчка участниците подават чрез платформата документите по чл. 39, ал. 2 и 3 от ППЗОП, които се криптират заедно.

(2) Когато при подаване на части от офертата не се използва платформата, се прилага редът по чл. 47, ал. 2, 9 и 10 и чл. 48, ал. 1, 2 и 6 от ППЗОП.

(3) С подаването на оферта се счита, че участниците се съгласяват с всички условия на възложителя, в т.ч. с определения от него срок на валидност на офертите и с проекта на договор.

 

Чл. 49. (1) След изтичане на срока за подаване на оферти възложителят със заповед назначава комисия, която се състои от нечетен брой лица.

(2) Заповедта се изготвя от експертите от отдел ПООП и се съгласува писмено в следния ред: юрист от отдел ПООП, началник отдел ПООП, директор на дирекция и ресорен заместник-кмет/секретар и се предоставя на Кмета за подпис.

(3) 3a членовете на комисията се прилагат изискванията на чл. 51, ал. 8 – 10 и 13 от ППЗОП. Когато член на комисията не може да изпълнява задълженията си по обективни причини или за него е възникнал конфликт на интереси, Кметът на Община град Добрич определя със заповед нов член. В случаите, когато е налице конфликт на интереси, действията на отстранения член не се вземат предвид и се извършват повторно от новия член.

            (4) Оферти, получени чрез платформата, се отварят по реда на чл. 54, ал. 2 от ППЗОП.

            (5) Когато офертите не са получени чрез електронни средства, комисията ги отваря по реда на тяхното постъпване и обявява ценовите предложения. При извършване на тези действия могат да присъстват представители на участниците. Техническото предложение на всеки от участниците се подписва най-малко от трима членове на комисията и се предлага по един от присъстващите представители на другите участници да го подпише, с което публичната част от заседанието приключва.

(6) Когато установи липса, непълнота или несъответствие на информацията в ЕЕДОП, включително нередовност или фактическа грешка, или несъответствие с изискванията към личното състояние или критериите за подбор, комисията уведомява участника чрез съобщение, изпратено на потребителския профил на лицето, определено за контакт по поръчката, като изисква да отстрани непълнотите или несъответствията в срок 3 работни дни.

            (7) В случаите по чл. 47, ал. 3 от настоящите правила, комисията определя изпълнителя на поръчката по реда на чл. 61, ал. 2 – 4 ППЗОП, като срокът на участника за отстраняване на непълноти или несъответствия, ако има такива, е 3 работни дни.

 

Чл. 50. (1) Комисията съставя протокол за разглеждането и оценката на офертите и за класирането на участниците. Протоколът се представя на Кмета на Община град Добрич за утвърждаване, след което в един и същи ден се изпраща на участниците и се публикува в РОП и в профила на купувача на Община град Добрич.

(2) Преди утвърждаване на протокола по ал.1 Кметът на Община град Добрич го връща на комисията, когато констатира нарушение в нейната работа, което може да бъде отстранено.

(3) Протоколът се изпраща на участниците чрез съобщение на техните потребителски профили в платформата.

(4) Възложителят може да прекрати възлагането на поръчката до сключване на договора за възлагане на обществената поръчка. Прекратяването се оповестява в РОП чрез обявление за възлагане на обществени поръчки на стойност по чл. 20, ал. 3 или 7, което съдържа мотиви.

 

Чл. 51. Утвърденият от Кмета протокол и подписаната от ресорния директор заявка за поемане на задължение се представят в отдел ПООП за подготвяне на договор.

 

Чл. 52. (1) След представяне на необходимите документи за сключване на договор, договорът се съгласува в следната последователност: юрист от отдел ПООП, началник на отдел ПООП, директор на дирекция заявител и ресорен зам.-кмет/секретар. Договорът, който включва всички предложения от офертата на определения изпълнител, ведно със заявката се представят на финансовия контрольор за становище. След даване на съгласие, че задължението може да бъде поето, заявката и договорът се подписват от главен счетоводител.

(2) Съгласуваният договор се предоставя за подпис от Кмета на Община град Добрич.

(3) Екземпляр от сключения договор се предоставя на главния счетоводител, а копие от същия на отговорното в План-графика лице за осъществяване на контрола по изпълнението му.

(4) В 30-дневен срок от сключването на договора експерт от отдел ПООП  изпраща за публикуване в РОП обявление за възлагане на обществена поръчка на стойност по чл. 20, ал. 3 или 7 ЗОП.

 

 

Чл. 53. Цялостният контрол върху възлагателния процес се осъществява от началник  отдел ПООП и директор на дирекция АПИТО.

 

Раздел ІІI. ДИРЕКТНО ВЪЗЛАГАНЕ НА ПОРЪЧКИ ПО ЧЛ. 20, АЛ. 4 ОТ ЗОП

 

Чл. 54. Правилата по настоящия раздел се прилагат, когато стойността на обществената поръчка, без данък добавена стойност е:

1. за строителство - по-малка от 80 000 лв.

2. за услуги по приложение №2 от ЗОП - по-малка от 100 000 лв.

3. за доставки или услуги извън тези по т. 2 – по-малка от 50 000 лв.

Чл. 55. При възлагане на поръчки по чл. 54, отговорното лице, посочено в План-графика, в определения срок извършва следните действия:

1. за строителство – отговорното длъжностно лице, обосновава необходимостта от възлагане на съответните дейности, като прави предложение за избор на изпълнител на строителните работи в мотивиран доклад до Кмета. Към доклада при възможност се прилагат подробна справка за видовете и количествата строителни работи, които ще бъдат извършени; оферта от потенциалния изпълнител или други документи, от които да е видно как е определена стойността на конкретното възлагане. Докладът с приложените документи, ако има такива, се предоставя за одобряване от Кмета след писмено съгласуване от юрист в отдел ПООП, началника на отдел ПООП и директор на дирекцията заявител и ресорен заместник – кмет / секретар. След одобрение на доклада от Кмета, с потенциалния изпълнител се сключва писмен договор.

2. за доставки или услуги на стойност над 2 000 лв. без ДДС – отговорното лице обосновава необходимостта от възлагане на съответните дейности, като прави предложение за избор на изпълнител на доставката или услугата в мотивиран доклад до Кмета. Към доклада при възможност се прилагат оферта от потенциалния изпълнител или други документи, от които да е видно как е определена стойността на конкретното възлагане. Докладът с приложените документи, ако има такива, се предоставя за одобряване от Кмета след писмено съгласуване от юрист в отдел ПООП, началника на отдел ПООП и директор на дирекцията заявител и ресорен заместник – кмет / секретар.

3. за доставки или услуги на стойност по чл.54, т.3 — разходът може да се доказва с първичен платежен документ и документ/и, който/които доказват извършената доставка или услуга, освен, ако в нарочен нормативен акт не е посочено изрично, че за конкретната доставка или услуга, следва да се сключи писмен договор.

 

Чл. 56. (1) Одобреният от Кмета доклад по чл. 55 и подписаната от ресорния директор заявка за поемане на задължение се представят в отдел ПООП за подготвяне на договор, когато такъв е необходим, съобразно посоченото в предходния член.

(2) Договорът се съгласува в следната последователност: юрист от отдел ПООП, началник на отдел ПООП, директор на дирекция заявител и ресорен зам.-кмет/секретар.

(3) Съгласуваният договор, заедно със заявката за поемане на задължение, се представят на финансовия контрольор за становище.

След даване на съгласие, че задължението може да бъде поето:

- заявката и договорът се подписват от главен счетоводител и се предоставят за подпис на Кмета;

(4) Договорът, подписан от изпълнителя и възложителя, се регистрира в ПП за документооборот и електронен архив и се предоставя на главния счетоводител и изпълнителя, а копие от същия - на отговорното в План-графика лице за осъществяване на контрола по изпълнението му.

 

Чл. 57. (1) В срок до 31 март на всяка година, следваща отчетната, длъжностните лица от отдел ПООП изпращат обобщена информация по образец, утвърден от изпълнителния директор на АОП, за всички разходвани средства за обществени поръчки на стойност по чл. 20, ал. 4 и ал. 6 от ЗОП.

(2) Контрол по обобщаването и изпращането на информацията до АОП съгласно разпоредбите на ЗОП и ППЗОП се осъществява от началника на отдел ПООП.

Глава пета

ДОГОВОРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Чл. 58. (1) Кметът на Общината сключва договор за изпълнение на обществена поръчка, след провеждане на процедурите, предвидени в ЗОП или проведено възлагане по реда на чл.20, ал.3 ЗОП. Договор се сключва с участника, определен за изпълнител за целия предмет на съответната обществена поръчка или за съответна обособена позиция (ако има такива). Договорът следва да бъде съобразен с изискванията на правилника за прилагане на закона, с който се определят задължителното минимално съдържание на договорите, като следва да се ползват и стандартизираните образци на договора и на приложения към него, одобрени със Заповед на Изпълнителния директор на АОП.

(2) Възложителят сключва договор, който съответства на приложения в документацията проект, допълнен с всички предложения и приложения от офертата на участника, въз основа на който е определен за изпълнител. Промени в проекта на договор се допускат по изключение, когато е изпълнено условието по чл. 116, ал. 1, т. 7 от ЗОП и са наложени от обстоятелства, настъпили по време или след провеждане на процедурата.  

            (3) Възложителят сключва договора в едномесечен срок след влизането в сила на решението за определяне на изпълнител или на определението, с което е допуснато предварително изпълнение на това решение, но не преди изтичане на 14-дневен срок от уведомяването на заинтересованите кандидати и/или заинтересованите участници за решението за определяне на изпълнител.

            (4) Кметът може да сключи договор за обществена поръчка преди изтичането на 14-дневния срок от уведомяването на заинтересованите кандидати и/или заинтересованите участници за решението за определяне на изпълнител в случаите по чл.112, ал.7 ЗОП.

            (5) Кметът няма право да сключи договор с определения изпълнител преди влизането в сила на всички решения по процедурата, освен когато е допуснато предварително изпълнение или когато процедурата е открита на основание чл. 79, ал. 1, т. 4 или чл. 182, ал. 1, т. 1 ЗОП.

            (6) Договор се сключва с участника, избран за изпълнител, след изпълнение на условията по чл.112, ал.1 ЗОП. Документите, които не могат да бъдат набавени по служебен път от администрацията на Община град Добричч се изискват от участника, определен за изпълнител.

            (7) Неизпълнението на чл.112, ал.1 ЗОП или наличие на основание за отстраняване, респ. несъответствие с поставен критерий за подбор, или неподписване на договора, въпреки изрична писмена покана, съответно отказ от сключване на договор са самостоятелни основания влязлото в сила решение на Кмета на Община град Добрич да бъде отменено и за изпълнител да бъде определен вторият класиран участник или съответно процедурата да бъде прекратена.

            (8) Покана за сключване на договор се изпраща от длъжностно лице от отдел ПООП, чрез функционалностите на платформата ЦАИС ЕОП или по електронна поща. Неизпращането на покана не освобождава изпълнителя от ангажиментите му по чл.112, ал.1 ЗОП и съответно не е пречка за сключване на договор.

 

Чл. 59. (1) Договорите се изготвят в два екземпляра и се комплектуват с документите на изпълнителя от експертите от отдел ПООП. Договорите следва да бъдат съобразени с изискванията на внедрената Интегрирана система за управление по международни стандарти ISO 9001 и ISO 14001.

(2) Договорът се съгласува в следната последователност: юрист от отдел ПООП, началник на отдел ПООП, директор на дирекция заявител и ресорен зам.-кмет/секретар.

(3) Съгласуваният по реда на предходната алинея договор, ведно със заявката за поемане на задължение, подписана от съответния заявител и се представя за становище на финансовия контрольор.

(4) След дадено становище по заявката за поемане на задължение от финансовия контрольор заявката и договора се подписват от главния счетоводител и договорът се  предоставя за подпис от Кмета на общината.

 

Чл. 60. Цялата документация по обществената поръчка, съдържаща всички документи по обществената поръчка – пълното досие се съхранява в дирекция АПИТО, освен ако спецификата на обществената поръчка не изисква друго. Копие от договора, от гаранцията/гаранциите и необходимите за изпълнението документи от документацията се предоставят на отговорното лице по План-графика за контрол по изпълнението.

 

Чл. 61. В срок не по-късно от 30 дни след сключването на договора за възлагане на обществена поръчка, респ. от неговото изменение на някое от основанията по чл.116 ЗОП, експерт от отдел ПООП по определения ред от ЗОП подготвя и публикува в Официален вестник на Европейския съюз, РОП и в Профила на купувача на Община град Добрич обявление за възложена поръчка, респ. обявление за изменение на договор за обществена поръчка в срока на неговото действие. Отговорността по спазване на сроковете за изпращане на информацията е на директора на дирекция АПИТО, или длъжностното лице, което го замества при негово отсъствие.

 

Чл. 62. (1) Когато при откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка не е осигурено финансиране, в проекта на договор се предвижда клауза за отложено изпълнение. В този случай, изпълнението започва след потвърждение от Кмета на Община град Добрич за осигурено финансиране и представяне от изпълнителя на определената гаранция за изпълнение. При непредставяне на гаранцията за изпълнение в посочения от възложителя срок, без наличието на обективни причини, възложителят прекратява договора.

(2) Потвърждението по предходната алинея е в писмена форма, подписано от Кмета на Община град Добрич и се изпраща на изпълнителя от длъжностно лице от отдел ПООП, чрез функционалностите на платформата ЦАИС ЕОП или по електронна поща, или чрез пощенска или куриерска услуга.

(3) Когато след изтичане на тримесечен срок от сключване на договора не е осигурено финансиране, всяка от страните може да поиска прекратяването му без предизвестие.

(4) Когато след изтичане на 10-месечен срок от сключване на договора не е осигурено финансиране, договорът се счита за прекратен.

 

Глава шеста

ГАРАНЦИИ

 

Чл. 63. (1) Възложителят може да изисква от определения изпълнител да предостави гаранции, които да обезпечат изпълнението на договора и/или авансово предоставените средства. Освен, ако в нормативен акт не е посочено друго, преценката дали да изисква гаранции и в какъв размер да са те е изцяло в оперативната самостоятелност на Кмета на Община град Добрич.

(2) Гаранцията, обезпечаваща изпълнението на договора, не може да надвишава 10 на сто от стойността му. При запазена поръчка, която се възлага на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания, гаранцията за изпълнение на договора не може да надвишава две на сто от стойността на договора. Гаранция за изпълнение може да се изисква и в случай на изменение, с което се извършват допълнителни доставки, услуги или строителство по договора.

(3) Авансово предоставените средства се обезпечават с гаранция, която е в размера на тези средства и се освобождава до три работни дни след връщане или усвояване на аванса.

(4) Гаранциите се предоставят в една от следните форми, по избор на участника, избран за изпълнител:

1. парична сума;

2. банкова гаранция;

3. застраховка, която безусловно и неотменимо обезпечава изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя.

(5) Гаранция под формата на застраховка може да се предостави само когато стойността на авансово предоставените средства, съответно на гаранцията за изпълнение, е равна или по-малка от 500 000 лева.

(6) Условията и сроковете за задържане или освобождаване на гаранцията за изпълнение се уреждат в договора за обществена поръчка.

 

Чл. 64. Паричната гаранция за изпълнение се освобождава по следния ред:

1. Отговорното лице от План-графика, осъществяващо контрол по изпълнението на договора, уведомява експерт от отдел ПООП, съобразно уговореното в Глава десета от настоящите правила, за приключване на договора и установено изпълнение.

2. Експертът от отдел ПООП по т. 1 уведомява писмено директора на дирекция БФ за освобождаване на гаранцията.

 

Чл. 65. (1) Банковата гаранция за изпълнение се освобождава по следния ред:

1. Отговорното лице от План-графика, осъществяващо контрол по изпълнението на договора, уведомява експерт от отдел ПООП, съобразно уговореното в Глава десета от настоящите правила, за приключване на договора и установено изпълнение.

2. Определен от началника на отдел ПООП експерт изготвя придружително писмо за връщане оригинала на банковата гаранция или на изпълнителя, или на банката - издател, с копие до директор БФ. Копие от гаранцията остава в досието на процедурата.

3. Когато срокът на валидност на банковата гаранция е изтекъл, оригинала на банковата гаранция не подлежи на връщане на изпълнителя или банката – издател.

(2) Срокът и валидността на банковата гаранция за изпълнение се следи от отговорното по съответния договор лице от състава на дирекцията – заявител, като при необходимост от удължаване на нейния срок отговорното лице уведомява изпълнителя за задължението му да я поддържа валидна, съгласно условията по обществената поръчка и клаузите на сключения договор.

 

Чл. 66. (1) Застраховката, обезпечаваща изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя, се освобождава по следния ред:

1. Отговорното лице от План-графика, осъществяващо контрол по изпълнението на договора, уведомява експерт от отдел ПООП, съобразно уговореното в Глава десета от настоящите правила, за приключване на договора и установено изпълнение.

2. Определен от началника на отдел ПООП експерт изготвя писмено уведомление до застрахователното дружество или придружително писмо за връщане оригинала на застрахователната полица, респ. застрахователния сертификат, на изпълнителя, с копие до директор БФ. Копие от застрахователната полица, респ. застрахователния сертификат, остава в досието на процедурата.

3. Когато срокът на валидност на застраховката, обезпечаваща изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя е изтекъл, оригинала на застрахователната полица, респ. застрахователния сертификат не подлежи на връщане на изпълнителя.

(2) Срокът и валидността на застраховката, обезпечаваща изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя, се следи от отговорното по съответния договор лице от състава на дирекцията – заявител, като при необходимост от удължаване на нейния срок отговорното лице уведомява изпълнителя за задължението му да я поддържа валидна, съгласно условията по обществената поръчка и клаузите на сключения договор.

 

Чл. 67. (1) Приемането и съхранението на гаранциите, обезпечаващи авансово представените средства, се извършва от отговорното лице от План-графика, осъществяващо контрол по изпълнението на договора от състава на дирекцията заявител.

(2) При необходимост реквизитите на документите по предходната алинея се съгласуват с експерти от отдел ПООП.

(3) Освобождаването на гаранциите се осъществява според формата, под която са представени, съгласно уговореното в сключения договор и по реда на настоящите правила.

 

Чл. 68. (1) В срок до 10-то число на всеки месец експерт от отдел ПООП предоставя на главен счетоводител срещу подпис разпечатка от ПП „Архимед“ за всички регистрирани договори по обществени поръчки за предходния месец, с отбелязване към всеки от тях формата на внесената гаранция за изпълнение (ако е приложимо). Писмената разпечатка следва да е придружена с копия от всички получени банкови гаранции и застрахователни полици по регистрираните договори.

(2) В срок до 10 дни от получаване на банкова гаранция или застрахователна полица във връзка с изпълнението на договор по обществена поръчка експерт от отдел ПООП предоставя на отговорното по съответния договор лице копие на банковата гаранция или застрахователната полица.

 

Глава седма

ДЕЙСТВИЯ ПРИ ОБЖАЛВАНЕ

 

Чл. 69. (1) Отдел „Правно обслужване и обществени поръчки“ отговаря за организиране и предприемане на своевременни действия при обжалване действията/решенията на Кмета на общината във връзка с възлагането на обществени поръчки.

(2) Директорът на дирекция АПИТО организира и контролира получаването на информация, свързана с постъпили жалби по обществени поръчки, които следва да бъдат предадени след разпореждане на Кмета в срок до 1 ден на юрист от отдел ПООП.

 

Чл. 70. (1) Кметът на общината определя лице, което да изготви отговор или становище по постъпилата жалба. При необходимост определеното лице може да бъде юрист – консултант и/или външен експерт.

(2) Определеното по ал. 1 лице отговаря за изготвяне в законоустановените срокове на отговор/становище и комплектува всички необходими документи, свързани с обжалването, със съдействието на останалите експерти от отдела.

 

Чл. 71. (1) В случаите,  когато е  поискана временна мярка "спиране на процедурата", в деня на получаването на уведомлението за образуване на производството или най-късно на следващия работен ден възложителят обявява спиране на поръчката чрез платформата по чл. 39а, ал. 1 от ЗОП.

(2) Досиетата на образуваните дела, свързани с оспорване на решенията по процедури за възлагане на обществени поръчки, се съхраняват към досиетата на съответните процедури и в платформата по чл. 39а, ал. 1 от ЗОП към съответната обществена поръчка.

Глава осма

ПРОВЕЖДАНЕ НА ВЪВЕЖДАЩО И ПОДДЪРЖАЩО ОБУЧЕНИЕ НА ЛИЦАТА, АНГАЖИРАНИ С УПРАВЛЕНИЕТО НА ЦИКЪЛА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

 

Чл. 72. (1) Служители, ангажирани с управлението на цикъла на обществените поръчки, участват в семинари/обучения по прилагане на Закона за обществени поръчки и Правилника за прилагането му поне веднъж годишно.

(2) При съществено изменение на правната уредба или при нужда от въвеждащо и/или допълнително обучение, началник отдел ПООП изготвя мотивирано предложение за участие в семинар/обучение, което да се проведе своевременно след въвеждане на промените или констатираната необходимост.

(3) По инициатива на Кмета на Община Добрич и/или заместник-кметовете/секретаря могат да бъдат организирани обучения, които да бъдат провеждани на място в сградата на Община Добрич.

 

Чл. 73. За обученията по чл. 72, ал. 1 и 2 следва да бъдат посочени конкретно лицата, ангажирани с управлението на цикъла на обществените поръчки.

 

Глава девета

СЪХРАНЕНИЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА ПО ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

 

            Чл. 74. (1) Цялата документация  по подготовката на процедурата се съхранява в централизираната електронна платформа. При необходимост екземпляр от документите се прилага и в досието към поръчката на хартиен носител.

(2) Досието на поръчката на хартиен носител съдържа информацията по чл.98, ал.1 ППЗОП и се съхранява в дирекция АПИТО, освен, ако естеството на поръчката не изисква друго.

 

            Чл. 75. Лицата, които съобразно своите функции отговарят за съдържанието на досието и документират движението на документите, съдържащи се в него са експертите от отдел ПООП.

 

Чл. 76. (1) Електронните документи в досието на обществената поръчка се съхраняват в платформата ЦАИС ЕОП за срок 5 години от годината, в която е приключило изпълнението на договора или е прекратено възлагането. След изтичането на този срок те се архивират за срок 5 години в съответствие със Закона за електронното управление.

(2) Документите на хартиен носител като част от досиетата по чл. 74, ал. 2 от настоящите правила се съхраняват за срок от 5 години от датата на приключване изпълнението на договора или от датата на прекратяване на възлагането. Този срок може да бъде удължен, в случай че това произтича от правила за работа на финансиращи, одитиращи и сертифициращи органи във връзка с предоставянето на средства по проекти и програми от Европейския съюз.

(3) След изтичане на срока по ал. 2 с документацията се процедира съгласно разпоредбите на Закона за националния архивен фонд и приложимата нормативна уредба към него.

 

Глава десета

ПРОСЛЕДЯВАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА СКЛЮЧЕНИТЕ ДОГОВОРИ И ПРИЕМАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ТЯХ

 

           

Чл. 77. (1) При изпълнение на договора отговорното лице уведомява текущо директора на дирекцията – заявител, който представя на ресорния заместник-кмет/секретаря информация за хода на изпълнението му.

(2) Пряк контрол по изпълнението на договора се извършва от отговорното лице, посочено в План-графика, което се задължава да информира текущо при възникнали несъответствия съответния директор, а при несъответствия, които биха довели до неизпълнение на договора, и зам.-кмет/секретар и Кмет.

 

Чл. 78. При констатирано неизпълнение на една от страните по договора, директорът на дирекцията - заявител представя доклад до Кмета относно обстоятелствата, довели до неизпълнението. При неизпълнение на клаузи на договор за обществена поръчка се предприемат действия, съгласно уговореното и приложимите нормативни актове.

 

Чл. 79. (1) Цялостен преглед на дейността по изпълнение на договорите за обществени поръчки, събирането и систематизирането на информацията за точното, качествено и в срок изпълнение на възложените дейности, респективно пълното или непълно изпълнение на поетите ангажименти, причините за това и предприетите санкционни мерки спрямо некоректния контрагент се осъществява от отговорното по План-графика лице или от определено с резолюция от ресорния заместник-кмет/секретаря лице.

(2) Цялостен контрол по изпълнение на договора се осъществява от директорите на дирекции, началник отделите, разпоредителите с бюджетни и извънбюджетни средства, ресорните заместник-кметове/секретаря.

 

          Чл. 80. Лицата, определени за приемане на извършената работа и/или извършването на инвеститорския контрол, проверяват:

1. спазване на срока за изпълнение на договора;

2. съответствието на изпълнението с изискванията, произтичащи от договора – технически спецификации, изискванията за качество и количество и други параметри в зависимост от предмета и клаузите по договора.

 

Чл. 81. Плащанията по договорите за възлагане на обществени поръчки се осъществяват в предвидените в тях срокове след представяне и проверка на необходимите документи, посочени в договора, като:

                   1. преди извършване на плащанията се извършва предварителен контрол;

                   2. заявителят на обществената поръчка представя изготвено от отговорното по План-графика лице Искане за извършване на разход, съгласно СФУК, окомплектовано с всички изискващи се по договора документи.

 

Чл. 82. (1) В срок до 10 дни след приключване изпълнението на договора, респ. след извършване на последното плащане по него или неговото предсрочно прекратяване, отговорното лице уведомява Началника на отдел ПООП за приключването на договора, като му предоставя необходимата информация по образец, съгласно Приложение № 4, включително документи, изготвени в хода на неговото изпълнение, приемо – предавателни протоколи или/и други документи, свързани с изпълнението и приключването на договора. Задължително следва да се посочи размерът на общо платената сума по договора, датата на последното плащане, налице ли е основание за задържане на предоставена гаранция за изпълнение, както и всяка друга релевантна информация. При множество заявители от различни ресори по една обществена поръчка, освен, ако изрично не е разпоредено друго, за отговорно лице по смисъла на настоящата разпоредба, се счита представител на заявителя с най – голям процентен дял в предмета на поръчката.

(2) Лицето по предходната алинея носи административна отговорност за пълно и своевременно изпълнение на задълженията си. Неуведомяването, предоставянето на непълна информация, забавата в предоставяне на изискуемата информация са основания за налагане на административни наказания, съобразно определеното в приложимите нормативни актове.

(3) Предоставените по предходната алинея документи се съхраняват в досието на обществената поръчка.

(4) Началникът на отдел ПООП определя експерт от отдела, който следва да подготви и публикува в РОП и в Профила на купувача на Община град Добрич обявление за приключване на договор за обществена поръчка. След предоставяне на цялата изискуема информация по ал.1, контролът по спазване на сроковете за изпращане на информацията се осъществява от Началника на отдел ПООП.

 

Глава единадесета

ПУБЛИКУВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ В РЕГИСТЪРА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ И В ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА

 

Чл. 83. (1) В профила на купувача се помества и съхранява информация за обществените поръчки с цел осигуряване на публичност и прозрачност относно процеса на тяхното откриване, възлагане, изпълнение и прекратяване.

(2) Информацията за обществените поръчки, публикувана в профила на купувача, трябва да е актуална, достоверна и пълна. Когато поради технически причини или причини, свързани със защита на информацията, не е възможно осигуряване на неограничен, пълен и пряк достъп до нея или до части от нея, то чрез профила на купувача се оповестява начинът, мястото и редът за получаването й.

(3) Достъпът до профила на купувача е свободен и не се обвързва с въвеждането на плащания или други технически условия.

 

Чл. 84. Информацията в профила на купувача не може да нарушава приложими ограничения във връзка с обявяване на чувствителна търговска информация и правилата на конкуренцията.

 

Чл. 85. (1) Всяка обществена поръчка на стойност по чл. 20, ал. 1-3 и 7 от ЗОП се публикува в Регистъра на обществените поръчки и в профила на купувача и получава уникален номер, който се състои от три части съгласно чл. 14, ал. 1 от ППЗОП. Електронните документи в досието на обществената поръчка се съхраняват в платформата по чл. 39а, ал. 1 от ЗОП за срок 5 години от годината, в която е приключило изпълнението на договора или е прекратено възлагането. След изтичането на този срок те се архивират за срок 5 години в съответствие със Закона за електронното управление.

(2) Платформата поддържа запис за всяка операция, извършена от потребителите, свързана с възлагането на обществени поръчки, включително данни за създаването и обмена на документи, както и за отделните участници в операциите. Записите са доказателствено средство за цялостност и пълнота на информацията в нея, както и за авторството и времето на всяко действие.

 

Публикуване на информация в профила на купувача

Чл. 86. (1) Кметът на Община град Добрич оправомощава длъжностни лица като администратори на профила на общината в платформата.

(2) Длъжностното лице по ал. 1 може да присъединява към профила на общината други лица, на които предоставя права за извършване на определени действия, включително като администратор, съобразно вътрешната организация или актове на Кмета. Присъединените лица се регистрират с потребителско име и парола, с което им се създават потребителски профили в рамките на профила на общината.

(3) Длъжностните лица по ал. 1 и 2 обособяват документите за всяка обществена поръчка в отделна електронна преписка и извършват вписвания/попълват база данни по възлагане и компетентност.

 

Чл. 87. (1) Община град Добрич осигурява чрез профила на купувача публичност на:

1. информацията по чл. 36 от ЗОП;

2. информацията, свързана с проведени пазарни консултации;

3. друга относима информация във връзка с възлагането на обществени поръчки по преценка на възложителя.

(2) Обменът на документи и съобщения с кандидати, участници и изпълнители на обществени поръчки се осъществява чрез платформата, освен в случаите по чл. 39а, ал. 5 – 7 от ЗОП. Документите и съобщенията се считат за връчени с постъпването им на потребителския профил на лицето, определено за контакт по поръчката, което се удостоверява от платформата чрез електронен времеви печат. Когато лицето за контакт е различно от възложителя (Кмета) или от представляващия кандидата, участника и изпълнителя, за уведомен се счита и възложителят, съответно кандидатът, участникът и изпълнителят.

(3) При публикуване на документите за обществена поръчка се заличава информацията, по отношение на която участниците правомерно са се позовали на конфиденциалност във връзка с наличието на техническа или търговска тайна, единния граждански номер или личния номер на чужденец и подписи на физическите лица, както и друга информация, която е защитена със закон. На мястото на заличената информация се посочва основанието за заличаване.

(4) Заличаването на информация по ал. 3 се извършва от председателя на съответната комисия за провеждане на конкретната процедура.

(5) Служителите от отдел ПООП публикуват едновременно в регистъра на обществените поръчки и в профила на купувача документите по чл. 36а, ал. 1 и ал. 8 от ЗОП в сроковете по чл. 19а ППЗОП.

 

Чл. 88. (1) Длъжностните лица по чл. 86, ал. 1 и ал. 2 съблюдават и спазват подхода при броенето на дни, когато сроковете са определени в дни, и изтичането на сроковете съгласно чл. 28 от ППЗОП. Те публикуват своевременно документи/ информации съобразно тези срокове.

(2) Длъжностните лица по предходната алинея отговарят за предоставянето на коректна информация.

(3) В случай на непланирано прекъсване на функционирането на платформата или на отделна нейна функционалност по отношение на информацията в профила на купувача, изтичането на сроковете се отчита съгласно чл. 9е от ППЗОП.

Глава дванадесета

ИЗКЛЮЧЕНИЯ ОТ ПРИЛОЖНОТО ПОЛЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

Чл. 89. (1) При наличие на някое от условията, посочени в чл. 13 или чл. 14 ЗОП, законът не се прилага.

(2) Наличието на изключение от приложното поле на ЗОП и конкретното му приложение се обективира в мотивиран доклад до Кмета на Община град Добрич, който задължително се съгласува с юрист от отдел ПООП, Началник на отдел ПООП, сътветния директор на дирекцията – заявител, ресорен заместник – кмет/секретар. В доклада се съдържа предложение за сключване на договор с конкретен изпълнител, като при възможност към доклада се прилага оферта, съдържаща основните параметри на изпълнението.

(3) След одобрение на доклада по предходната алинея, с посочения в доклада изпълнител се сключва договор по реда на Закона за задълженията и договорите и/или Търговски закон. Договорът се подготвя от експерт от отдел ПООП и се съгласува в следната последователност: юрист от отдел ПООП, Началник на отдел ПООП, директор на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора, ресорен заместник – кмет/секретар на Община град Добрич.

(4) Директорът на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора, подготвя заявка за поемане на задължение към бюджета, която се предоставя на финансовия контрольор за становище може ли да бъде поето задължението. Съгласуваният договор, окмплектован с всички приложения и попълнената заявка, подписана от финансов контрольор се предоставя за подпис на главния счетоводител. Последни се полагат подписите на Кмета на Община град Добрич и на изпълнителя.

(5) Договорът, подписан от изпълнителя и Кмета, се регистрира в ПП за документооборот и електронен архив и се предоставя на главния счетоводител и изпълнителя, а копие от същия - на Директора на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора за осъществяване на контрола по изпълнението му и реализиране на плащанията по него.

(6) Експерт от отдел ПООП подготвя и публикува в Официален вестник на ЕС, в РОП и в Профила на купувача обявление за възлагане на поръчка, ведно със сключения договор и приложенията към него, когато стойността му е равна или по-голяма от 50 000 лв. без ДДС и е сключен при прилагане на чл. 13, ал. 1, т. 1 - 4, т. 7, буква "б", т. 9, 11, 12, т. 13, букви "б" - "д", т. 14, 15, 19 и 21 ЗОП, чл. 14, ал. 1 ЗОП, както и чл. 5, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, чл. 7с от Закона за електронното управление и чл. 53, ал. 10 от Закона за гражданското въздухоплаване.

(7) Експерт от отдел ПООП подготвя и публикува в Официален вестник на ЕС, в РОП и в Профила на купувача обявление за възлагане на поръчка, ведно със сключения договор и приложенията към него, когато стойността му е равна или по-голяма от 10 000 лв. без ДДС и е сключен при прилагане на чл. 13, ал. 1, т. 5 ЗОП.

(8) В случаите по ал. 6 и 7, в срок до 10 дни след приключване изпълнението на договора, респ. след извършване на последното плащане по него или неговото предсрочно прекратяване, Директорът на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора и който осъществява контрола по изпълнението му, респ. определено от него длъжностно лице уведомява Началника на отдел ПООП за приключването на договора, като задължително посочва размер на общо платената сума по договора, датата на последното плащане, както и всяка друга релевантна информация.

(9) Лицето по предходната алинея носи административна отговорност за пълно и своевременно изпълнение на задълженията си. Неуведомяването, предоставянето на непълна информация, забавата в предоставяне на изискуемата информация са основания за налагане на административни наказания, съобразно определеното в приложимите нормативни актове.

(10) Началникът на отдел ПООП определя експерт от отдела, който да подготви и публикува в РОП и в Профила на купувача на Община град Добрич обявление за приключване на договор за обществена поръчка. След предоставяне на цялата изискуема информация по ал. 8, контролът по спазване на сроковете за изпращане на информацията се осъществява от Началника на отдел ПООП.

 

Особени правила при прилагане на изключението по чл. 14, ал. 1, т. 5 ЗОП.

Чл. 90. (1) Законът за обществените поръчки не се прилага при обществени поръчки, които се възлагат от Кмета на Община град Добрич, на юридическо лице, ако са изпълнени едновременно следните условия:

а) Кметът да упражнява върху юридическото лице контрол, подобен на този, който упражнява върху собствените си структурни звена;

б) повече от 80 на сто от дейността на юридическото лице да е формирана от изпълнението на дейности, възложени от Община град Добрич или нейни обособени структури или от други юридически лица, контролирани от Община град Добрич;

в) в юридическото лице - изпълнител, да няма пряко частно капиталово участие; по изключение се допуска пряко частно капиталово участие, когато такова се изисква от разпоредби на националното законодателство, в съответствие с ДЕС и ДФЕС, и то не е свързано с контролни или блокиращи правомощия и не оказва решаващо влияние върху дейността на юридическото лице.

(2) В случаите по ал. 1, буква "а" Кметът упражнява върху юридическо лице контрол, подобен на този, който упражнява върху собствените си структурни звена, когато има решаващо влияние върху стратегическите цели и значимите решения на това юридическо лице. Такъв контрол може да бъде упражняван и от друго юридическо лице, което е контролирано по същия начин от Кмета.

(3) В случаите по ал. 1, буква „б“ при определяне на процента от дейността се взема предвид средният общ оборот или друг подходящ показател, който измерва изпълнението на дейността за последните три години. Когато поради датата на създаване или на започване на дейността на юридическото лице или възложителя, или поради реорганизация на дейността му няма данни за оборота или когато тези данни вече не са актуални, е достатъчно да се докаже, че способът за измерване на дейността е достоверен, по-специално чрез неговата бизнес програма.

(4) Юридическото лице-изпълнител няма право да превъзлага предмета на договора или части от него на други лица и следва да може да изпълни поръчката със собствен ресурс.

(5) Методиката за определяне на цената на договор, сключен при прилагане на изключението по чл. 14, ал. 1, т. 5 ЗОП се определя с правилника за прилагане на закона.

(6) Когато отпадне някое от условията, необходими за сключване на договор при прилагане на изключението по чл. 14, ал. 1, т. 5 ЗОП, договорът се прекратява със сключването по реда на закона на нов договор със същия предмет. В този случай Кметът на Община град Добрич открива възлагането на новата поръчка в едномесечен срок от отпадане на съответното условие.

 

Чл. 91. (1) При прилагане на изключението по чл. 14, ал. 1, т. 5 ЗОП, юридическото лице – изпълнител депозира в Център за услуги и информация на Община град Добрич оферта, която следва да съдържа или да е придружена с всички основни параметри на договора, като срок за изпълнение, цена, формирана, съгласно Методика за определяне на цената на договор, сключван по реда на чл. 14, ал. 1, т. 5-7 (Приложение №1 към чл.8, ал.4 Правилник за прилагане на Закона за обществени поръчки), калкулационни документи, годишни финансови отчети за последните три приключили финансови години, справки от аналитични регистри и др.

(2) С представяне на офертата или най – късно към момента на сключване на договор, юридическото лице – изпълнител представя декларация, че може да изпълни поръчката със собствен ресурс.

(3) Офертата, ведно с всички приложени документи, се предоставя за одобрение на Кмета на Община град Добрич. При необходимост, Кметът може да изиска към офертата становище от експерти от отдел ПООП, дирекция УТИОС, дирекция „Бюджет и финанси“.

(4) Одобрената от Кмета оферта, ведно с всички придружаващи документи, се представя в отдел ПООП за подоготовка на договор. Договорът се изготвя в два екземпляра и се сключва по реда на Закона за задълженията и договорите и Търговски закон. Договорът се съгласува от юрист от отдел ПООП, Началник на отдел ПООП, директор на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора, ресорен заместник – кмет/секретар на Община град Добрич.

(5) Директорът на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора, подготвя заявка за поемане на задължение към бюджета, която се предоставя на финансовия контрольор за становище може ли да бъде поето задължението. Съгласуваният договор, окмплектован с всички приложения и попълнената заявка, подписана от финансов контрольор се предоставя за подпис на главния счетоводител. Последни се полагат подписите на Кмета на Община град Добрич и на представляващия юридическото лице – изпълнител.

(6) Договорът, подписан от изпълнителя и Кмета, се регистрира в ПП за документооборот и електронен архив и се предоставя на главния счетоводител и изпълнителя, а копие от същия - на Директора на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора за осъществяване на контрола по изпълнението му и реализиране на плащанията по него.

(7) Копие от договора, ведно с всички негови приложения, включително одобрената заявка за поемане на задължение, се предоставят на Началника на отдел ПООП. Началникът на отдел ПООП определя експерт от отдела, който да подготви и публикува в Официален вестник на ЕС, в РОП и в Профила на купувача обявление за възлагане на поръчка, ведно със сключения договор и приложенията към него, когато стойността на сключения договор при прилагане на изключението по чл. 14, ал. 1, т. 5 ЗОП е равна или по-голяма от 50 000 лв. без ДДС. 

 

Чл. 92. (1) Изменение на действащ договор, сключен при прилагане на изключението по чл. 14, ал. 1, т. 5 ЗОП, може да се инициира от представляващия юридическото лице – изпълнител или от Директора на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора и, който осъществява контрола по изпълнението му.

(2) Когато инициативата за изменение на сключения договор изхожда от представляващия юридическото лице – изпълнител, то същият следва да депозира в Център за услуги и информация искане за изменение, придружено с относими доказателства, обосноваващи необходимостта от изменението, калкулационни документи, оферти и др.

(3) Когато инициативата за изменение на сключения договор изхожда от Директора на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора и който осъществява контрола по изпълнението му, то последният изготвя мотивиран доклад до Кмета на Община град Добрич, придружен с относими доказателства, обосноваващи необходимостта от изменението, калкулационни документи, оферти и др.

(4) Искането за изменение по ал. 2 или доклада с приложенията по ал. 3 се предоставят на Началника на отдел ПООП, който определя юрист от отдела, който да подготви писмено становище за законосъобразност на исканото изменение.

(5) Искането за изменение по ал. 2 или доклада с приложенията по ал. 3, ведно с подготовеното становище за законосъобразност се предоставят на Кмета на Община град Добрич за одобрение.

(6) Одобрените по предходната алинея документи, се предоставят на Началника на отдел ПООП, който определя експерт от отдела, който да подготви допълнително споразумение в два екземпляра. При необходимост от изменение на цената на договора, Директорът на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора, подготвя заявка за поемане на задължение към бюджета, която се предоставя на финансовия контрольор за становище може ли да бъде поето задължението.

(7) Допълнителното споразумение се съгласува по реда на чл. 91, ал. 4 и ал. 5 от настоящите правила.

(8) Екземпляр от допълнителното споразумение се предоставя на главния счетоводител и изпълнителя, а копие от същия - на Директора на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора за осъществяване на контрола по изпълнението му и реализиране на плащанията по него.

(9) Копие от допълнителното споразумение, ведно с всички негови приложения, включително одобрената заявка за поемане на задължение, се предоставят на Началника на отдел ПООП. Началникът на отдел ПООП определя експерт от отдела, който да подготви и публикува в Официален вестник на ЕС, в РОП и в Профила на купувача обявление за изменение на договор за обществена поръчка в срока на неговото действие, ведно със сключеното допълнитено споразумение и приложенията към него (когато е приложимо). 

 

Чл. 93. (1) В срок до 10 дни след приключване изпълнението на договора, респ. след извършване на последното плащане по него или неговото предсрочно прекратяване, Директорът на дирекция, в чийто ресор е относим предмета на договора и който осъществява контрола по изпълнението му, респ. определено от него длъжностно лице уведомява Началника на отдел ПООП за приключването на договора, като му предоставя необходимата информация по образец, съгласно Приложение № 4, включително документи, изготвени в хода на неговото изпълнение, приемо – предавателни протоколи или/и други документи, свързани с изпълнението и приключването на договора. Задължително следва да се посочи размерът на общо платената сума по договора, датата на последното плащане, налице ли е основание за задържане на предоставена гаранция за изпълнение, както и всяка друга релевантна информация.

(2) Лицето по предходната алинея носи административна отговорност за пълно и своевременно изпълнение на задълженията си. Неуведомяването, предоставянето на непълна информация, забавата в предоставяне на изискуемата информация са основания за налагане на административни наказания, съобразно определеното в приложимите нормативни актове.

 (3) Предоставените по предходната алинея документи се съхраняват в досието на обществената поръчка,

 (4) Началникът на отдел ПООП определя експерт от отдела, който следва да подготви и публикува в РОП и в Профила на купувача на Община град Добрич обявление за приключване на договор за обществена поръчка. След предоставяне на цялата изискуема информация по ал.1, контролът по спазване на сроковете за изпращане на информацията се осъществява от Началника на отдел ПООП.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

По смисъла на тези Правила:

§ 1. „Заявители на обществени поръчки” са:

1. Дирекциите по административната структура на Община град Добрич;

2. Ръководителите на бюджетни звена, определени за разпоредители с бюджет от втора или по-ниска степен.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Тези правила важат за общинска администрация и всички второстепенни разпоредители с бюджет към Община град Добрич, които не са самостоятелни възложители на обществени поръчки. Разпоредителите са длъжни да организират изпълнението на настоящите правила, респ. ЗОП и ППЗОП, в съответствие с утвърдената си структура и носят отговорност за изпълнението.

§ 3. Вътрешните правила за управление на цикъла на обществените поръчки в Община град Добрич са утвърдени със Заповед № 454/29.03.2024 г. Със същата заповед се отменят Вътрешните правила за управление на цикъла на обществените поръчки, утвърдени със Заповед № 721/15.06.2020 г., изм. и доп. със заповеди № 564/11.05.2016 г., изм. и доп. № 1027/28.08.2017 г. и № 471/15.04.2019 г. на Кмета на Община град Добрич.

§ 4. Процедурите за възлагане на обществени поръчки, за които е взето решение за откриването им преди влизането в сила на настоящите правила, се финализират по досегашния ред.

§ 5. Община град Добрич поддържа създадената извън платформата по чл. 39а, ал. 1 от ЗОП рубрика „Профил на купувача“ в своя официален сайт https://www.dobrich.bg , както и публикува цялата необходима информация за поръчките, открити до 13 юни 2020 г. включително. Профилът се поддържа до изтичане на една година от:

1. приключване на изпълнението на договора;

2. прекратяване на възлагането на поръчките;

3. приключване на изпълнението на последния договор, сключен въз основа на рамково споразумение или квалификационна система.

Рубриката „Профил на купувача“ се поддържа при условията и реда, определени с ВПУЦОП, действали до утвърждаването на настоящите Вътрешни правила.