Във връзка с настъпването на летния сезон и повишаването опасността от пожари Община град Добрич напомня, че съгласно Заповед № 558 от 18.04.2006 г. на Кмета на Община град Добрич, ръководителите на ведомства, фирми и организации трябва да създадат необходимата организация за осигуряване пожарната безопасност на територията на обектите и в района на парковите и горски масиви. Необходимо е периодично да се организира почистване на сухата тревна растителност и запалимите отпадъци около блоковите пространства, стопанските дворове и складове. Изхвърлянето на запалими отпадъци трябва да става само на определените за целта места (контейнери за смет и сметища).
Разрешава се, по изключение, изгаряне на сухи треви и отпадъци при спазване на следните условия:
- запалимите отпадъци и сухата тревна растителност да се изнасят извън територията на стопанските дворове на разстояние не по-малко от 50 м., от жилищни, стопански и др. сгради, складове за груб фураж и горски насаждения;
- подпалването да става само при безветрено време, през светлата част на денонощието и при непрекъснат надзор на палещия;
- след изгаряне на отпадъците, огнището да се изгаси с вода или за де засипе с пръст или други инертни материали.
С горепосочената Заповед се забранява подпалването на сухи треви с цел почистване на пасища, паркове и други обществени площи и на земеделски земи, тъй както и сухи треви покрай ЖП линии, полезащитни пояси и гори на територията на общината.
Забранява се и запалването на огън и извършването на огневи работи в горските масиви, разположени на територията на Община град Добрич на разстояние по-малко от 100 м. От тях освен на определените за целта места от „Държавно лесничейство” и органите на противопожарна и аварийна безопасност.
Забранява се устройването на лагери и къмпинги в горските масиви с изключение на разрешените от „Държавно лесничейство” град Добрич и органите на І-во РС „ПАБ”.
Специализираните групи, сформирани в „Държавно лесничейство” и в кв. „Рилци” при възникване на пожар в полски и горски масиви следва незабавно да се включат в неговото гасене заедно с противопожарните органи.
При възникване на големи и сложни пожари да се привличат в тяхното локализиране и потушаване и формирования на „Гражданска защита” от обектите на националното стопанство.
За неизпълнение на гореописаната Заповед ще се търси наказателна отговорност съгласно чл. 290 от Закона за МВР, чл. 268 и чл. 269 от Правилника за прилагане на Закона за МВР, а във връзка с изпълнение на чл. 47, ал. 1, буква „б” от Закона за нарушенията и наказанията да се налагат административно-наказателни мерки безкомпромисно от органите на РС „ПАБ”.
При констатиране на нарушения ще се търси най-строга персонална отговорност от виновните физически и юридически лица. Установяването на нарушения, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления да се извършват по реда на Закона за административните нарушения.