С 31 иновационни практики Община град Добрич е победител в Националния конкурс за иновационни практики Община Новатор’2004, организиран от Фондацията за реформа в местното самоуправление.
Наградата се присъжда за новаторство в дейностите на Община град Добрич. Иновационните практики илюстрират как Добрич решава актуални проблеми от обществено значение по нетрадиционен начин, водят до по - добра ефективност в работата с гражданите и улесняват достъпа до информация.
Споделените практики са насочени към предоставяне на услуги и социална интеграция на хора в неравностойно положение, алтернативни форми на социални грижи за деца и младежи, създаване на партньорства в различни сфери, съвместни културни инициативи, нови модели на международно сътрудничество, създаване на интерес и разбиране за културното разнообразие в общността, използване на финансови инструменти за допълнителни приходи в общинския бюджет, засилване на гражданското участие и др.
Предложените решения се основават на разбирането на Общината, че е необходимо координиране на усилията на различните институции за решаване на проблеми от местно значение, за подобряване на доверието към местната власт.
Община град Добрич работи за подобряване на административното обслужване на гражданите, за оптимизиране на информационните технологии, за подобряване на взаимоотношенията на местната власт с младите хора и бизнеса, социалното подпомагане, културата, екологията и др.
Престижната награда, представлява уникална статуетка, дело на скулптора Христо Михайлов, символизираща изкачването на трудната спирала на пътя към по -доброто и два самолетни билета за европейска дестинация бяха връчени на Кмета на Община град Добрич, Детелина Николова на 7 октомври на тържествена церемония в Курортния комплекс “Слънчев бряг”, в рамките на Втората годишна среща на местните власти.
Наградата се връчва за трета година и цели да поощри местните власти за иницииране на нови нетрадиционни методи при обсъждане и решаване на проблеми от общественo значение. Тази година в рамките на конкурса, от общини и техни граждански сдружения са представени над 160 иновационни практики.
Проектът “Иновационни практики” на Фондацията за реформа в местното самоуправление се изпълнява от 1998 година и създава устойчив модел за събиране и разпространение на иновационни практики в областта на местното самоуправление.