Община град Добрич бе домакин на третата основна среща по проект Re-Gen. Община Верона – водещ партньор и всички партньорски общини по проекта, водещият експерт на URBACT и представител на Секретариата на URBACT взеха участие в събитието, където бяха приветствани от г-н П. Павлов, зам.-кмет „Стратегическо развитие и икономика“ и г-жа Н. Иванова, председател на постоянната комисия “Спорт, образование и младежки дейности“.
Същинската работна среща за представяне на напредъка по изготвянето на Интегрирани планове за действие (IAP) и по създаването на Градски местни групи за действие (ULG) се проведе в сградата на Младежки център - Добрич. Институционалната сграда, наскоро реновирана, е добър пример за работещо младежко пространство, изпълнено със съдържание и предоставящо много дейности (като изкуство, наука, неформално образование, доброволчество и др.) на младите граждани от региона.
Проведена бе фасилитирана пленарна дискусия с всички партньори с акцент върху ключовите фактори, забавящи или ускоряващи процеса на разработване на интегрирани планове за действие (IAP), конкретни елементи и възможности за подобряване в бъдеще. Някои партньори споделиха своите добри примери, свързани със създаването на градска местна група (ULG), подкрепата за работа в мрежа и идентифициране на най-големи рискове и потенциални стъпки за избягване. Първият ден от 3-тата работна среща завърши с мастърклас за партньорите, фокусиран върху методологията за проектиране на услуги и инструментите за планиране, воден от Liat Rogel, Ad hoc експерт.
Вторият ден от събитието се проведе в СУ „ Климент Охридски“ и започна с традиционно българско хоро, в което бяха поканени да се включат и гостите. Разглеждани бяха темите за партньорското обучение и етапа на планиране, споделяне на резултати от тестването, споделяне на цялостната логика на IAP. Следващата дейности от програмата беше открит урок по баскетбол проведен от спортен клуб “Unstoppable” и демонстративен мач между отборите на СУ „Кл. Охридски“ и ЧСУ „ Леонардо да Винчи“. Участниците посетиха и пилотната спортна площадка по проекта, намираща се в междублоковото пространство между двете училища. След това партньорите взеха участие в заключителната част на фестивала „Ябълката“, където ученици, подпомагани от архитект, представиха виждането си за трансформация на необлагодетелстваната градска територия в мултифункционално спортно пространство.
Заключителната част от програмата премина в посещение на спортни комплекси и инфраструктура за неформални спортни дейности, сред които скейт-парка, който беше най-интересен за гостите. Работната среща официално приключи в младежкия център, с включване в традиционното кулинарно младежко състезание.