Хайдн, Моцарт и Чайковски ще звучат в концерт на Български камерен оркестър - Добрич

A A A
Изображение 18388
Четвъртък, 6 Март 2025

На 17 март 2025 г. понеделник, от 18.30 часа в Огледална зала „Нели Божкова“ нашият камерен оркестър ще изнесе концерт под диригентската палка на Арто Чифчиян. В програмата са едни от най - красивите произведения създавани за струнен оркестър: Дивертименто в Ми бемол мажор на Хайдн, Фантазия във фа минор на Моцарт и Серенада за струнен оркестър на Чайковски.

Български камерен оркестър – Добрич под ръководството на Маестро Чифчиян продължава да пренася във времето най-ярките образци от огромното наследство в класическата музика и успява да ни го представи по най-изискан начин в настоящето. Програмната политика на оркестъра да не следва конюнктурата и комерсиализацията в изкуството го движи към нови културни предизвикателства и в резултат се постига стойностен репертоар приеман радушно от публиката. Изпълненията на нашите музиканти са конкурентни на съвременната оркестрова стилистика и много специални като енергиен заряд и вдъхновение. Гостувалият наскоро диригент проф. Деян Павлов определи работата си с Български камерен оркестър – Добрич като „истинска наслада“ след невероятния успех на концерта от 5 март т.г. Всеки техен концерт впечатлява с висок професионализъм, широк диапазон от емоции, оркестров баланс и уникална визия за всяко от изпълняваните произведения. Маестро Чифчиян с присъщата си деликатност умее да „извади“ от оркестъра ювелирни звукови линии, представят се богати интерпретации с почти илюстративно въздействие върху публиката. Музикалните образи са плътни и носят послания, които са поднесени с чувство за мяра и добър естетически вкус.

Не пропускайте този концерт на Български камерен оркестър – Добрич с музиката на Хайдн, Моцарт и Чайковски !

Името на Франц Йозеф Хайдн свързваме с великата Виенска тройка - Хайдн, Моцарт, Бетовен. Според музикалните историци именно той полага основите на класическата музикална школа, както и на високия оркестров и инструментален стандарт. „Татко Хайдн“, както ласкаво и с благодарност са го наричали неговите колеги приживе, освен че е бил учителят на Моцарт и Бетовен, е и всепризнатият „баща на симфонията и струнния квартет“. Роден е на 31 март 1732 г. в селце в Долна Австрия. В продължение на цели три десетилетия Йозеф Хайдн работи в двора на благородническата династия на унгарските князе Естерхази. Той композира 104 симфонии, инструментални концерти, 70 струнни квартета и много други камерни опуси, 52 сонати за пиано, 24 опери, ораториите „Сътворението“ и „Годишните времена“. Счита се за един от най-продуктивните композитори в историята на голямата музика. През 1781 г. се запознава с Моцарт, върху чието творчество оказва голямо влияние. Умира на 78-годишна възраст, на 31 май 1809 г., като прекарва последните си дни в къщата си във Виена, когато Наполеоновите войски превземат австрийската столица. По-късно тленните му останки били пренесени в град Айзенщат.

За Моцарт знаем, че е роден на 27 януари 1756 г. в Залцбург. Неговото творчество е огромно по обем и обхваща всички музикални жанрове на класическата музика, съществуващи през неговото време – общо над 600 композиции, много от които се смятат за връх в симфоничната, концертната, камерната, клавирната, оперната и хоровата музика. Той притежава изключителна памет и способност за възпроизвеждане на музиката. В писмо до баща си /от 8 април 1781 г./ той споменава, че е успял да напише частта на цигулката от дадена соната за цигулка само за 1 час в нощта преди изпълнението. Именно поради паметливостта си и импровизаторските си качества Моцарт често преди концерт не записва отделни части на произведенията си, а ги оставя да съществуват само в главата му. Друга проява на неговата забележителна музикална памет е, че може да изсвири дадено музикално произведение или да напише нотите за него, след като го е чул само веднъж. Така запомня и транскрибира „Miserere“ едва 14-годишен. Моцарт живее във Виена до края на живота си – умира на 5 декември 1791 г., ненавършил 35 години.

Пьотр Илич Чайковски е роден на 7 май 1840 г. в уралското градче Воткинск. Независимо че от малък проявява музикалното си дарование, родителите му го изпращат да учи право в Петербург. След като завършва юридически науки, Чайковски се отказва от професията си и се записва в Петербугската консерватория, където учи при видния руски композитор и пианист Антон Рубинщайн. Първите си творчески опити Чайковски прави в областта на клавирната пиеса, песента и малките камерни форми. След завършването на консерваторията той се преселва в Москва, където е поканен от директора на новооснованата консерватория Николай Рубинщайн за преподавател. Тук композиторът се отдава на творческа работа и създава извънредно много произведения, между които някои от своите първи шедьоври. Последните десет години от живота на композитора са свързани с най-високите достижения в творческата му дейност: появяват се Пета и Шеста симфонии, оперите „Мазепа“, „Дама пика“ и „Йоланта“, балетите „Спящата красавица“ и „Лешникотрошачката“ и мн. др. Чайковски умира на 6 ноември 1893 г. в Петербург.

Серенада за струнен оркестър е написана през 1880 г. В първата й част Чайковски отдава почит към Моцарт с умишленото подражание на неговия оркестров маниер, както той самият твърди: „Бих бил щастлив, ако открият, че не съм много далеч от образеца”. Разпознаваемо от началото до края на творбата чуваме чувствителния, поетичен душевен натюрел на Чайковски и характерния му стил – в изграждането на драматургията на цикъла, в мелодиката и хармоничния език. Серенадата за струнен оркестър е посветена на немския виолончелист, диригент и композитор Карл Албрехт, който преподава в Московската консерватория. Композиторът препоръчва по възможност тя да се свири с колкото може повече струнни инструменти. Премиерата, която преминава с пламенни овации, е на 18 октомври 1881 г. в Санкт Петербург в концерт на Императорското руско музикално общество под диригентството на Едуард Направник.

Програма:

Франц Йозеф Хайдн /1732-1809/ – Дивертименто в Ми бемол мажор

Волфганг Амадеус Моцарт /1756-1791/ – Фантазия във фа минор, KV 608

Пьотр Илич Чайковски /1840-1893/ – Серенада за струнен оркестър

Заповядайте !

Билети на касата на Концертна зала „Добрич“

Понеделник – четвъртък 10.00 – 17.30 ч.

Цена 10 лв., за пенсионери и учащи 5 лв.

Последна промяна: 16:50:07, 6 Март 2025
Свали в pdf