Адрес: ул. Д-р К. Стоилов № 18,
тел.: +359/58/602 642, +359/58/603 256,
е-mail: rim_dobrich@abv.bg, www.dobrichmuseum.bg
Регионален исторически Музей – Добрич е основан през 1953 г. Неговото създаване се свързва с имената на ст. н. с. д-р Любка Бобчева, Димо Драгнев и Маргарита Дакова. През 1960 г. в сградата на бившето казино се открива първата експозиция на музея. През следващите години се изгражда класическата музейна структура и върху територията на новосъздадения окръг започва системна събирателска и изследователска дейност. Открит и изследван е най-големият в света праисторически некропол на западния бряг на Дуранкулашкото езеро. Проучени са античните и средновековните крепости, селища и некрополи при Топола, Камен бряг, Калиакра, Чиракман, Балчик, Одърци, Кладенци, Скала, Шабла и др. Направено е геодезическо заснемане на могилите и могилните некрополи в тогавашния Толбухински окръг. Проведени са и редица теренни експедиции и изследвания. В резултат, музейните фондове се попълват, създават се нови музейни експозиции, пишат се и се издават монографии, академични издания и извори.
Днес във фондовете на нашия музей се съхраняват над 180 000 експоната, сред които са:
една от най-богатите в страната и на Балканите праисторически колекции от находки от археологическия комплекс край Дуранкулак (5300-4000 г. пр. Хр.);
колекцията „Керамика“ от най-големия старобългарски керамичен производствен център край с. Топола;
колекцията „Накити“ от богатия къснономадски некропол край с. Одърци;
една от най-големите в България колекции от средновековно оръжие;
колекцията „Възрожденски икони от Добруджа“ с най-многочислените в България образци на икони „Св. св. Кирил и Методий“;
колекцията „Добруджанският въпрос“ – единствена в страната;
най-богатите в България фондове „Йордан Йовков“, „Анастас Петров“, „Петър Дачев“ и др.
Тези колекции, както и музейните ценности, които се съхраняват във фондовете на Регионален исторически музей - Добрич са част от националното богатство на Република България.
Със своите разнообразни експозиции и с разностранната си образователна дейност музеят задоволява интересите на най-различна аудитория – деца и възрастни; хора с различни професии; местни жители и гости на нашата страна, запознавайки ги с древната културата на Добруджа.
Експозиции на Историческия музей:
Археология на Добруджа
АЕМО "Старият Добрич", ул. "Константин Стоилов" 18
Селски и градски бит от края на ХІХ и началото на ХХ век
Етнографска къща, ул. "Ален мак" 5
Архитектурно-етнографски музей на открито "Старият Добрич"
Адрес: ул. „Д-р Константин Стоилов“ 18, тел.: +359/058/602 642, 603 256, тел./факс +359/058/600 096, 0884 311 496, 0884 311 497
Икони от Добруджа
Художествена галерия, ул. "България" 14
Добруджанският въпрос - възникване и развитие
Оръжие от ново и най-ново време
Музей нова и най-нова история, ул. "3 Март"
Къща-музей "Йордан Йовков"
Адрес: ул. „Майор Векилски“ 18, тел./факс: +359/058/ 602 213, 0884 311 492
Дом-паметник "Йордан Йовков"
Адрес: ул. „Ген Гурко“ 4, тел./факс: +359/058/602 213, 0884 311 492
Къща-музей "Адриана Будевска"
ул."В. Левски" 56
Мемориален комплекс "Военно гробище"
Адрес: бул. „25-ти септември“ 53, тел.: 0884 311 493
Етнографска къща
Адрес: ул. „Ален мак“ 5, тел.: 0884 311 495
Етнографската къща е един от най-добре запазените архитектурни паметници от епохата на Българското Възраждане. Неин собственик е бил Димитър Друмев – богат търговец, преселен от Преслав. Строена през 1860г. от неизвестен майстор балканджия, тя се отличава от традиционната добруджанска къща (фиг.1) в архитектурен и функционален план. През 1970г. нейната реставрация е завършена и е открита експозиция на добруджанския бит от края на ХІХ и началото на ХХ век.
Развитието на занаятите и търговията през епохата на Възраждането води до промяна в архитектурния облик на град Добрич и икономическото състояние на населението. Притежаването на голям и богато обзаведен дом е въпрос на престиж и висок социален статус. Експозицията показва как, макар и да запазва някои от белезите на традиционното жилище, градската къща от началото на ХХ век има вече нова организация на вътрешното пространство. Появяват се търговски кантори, домашни работилници и салони за гости. Интериорът постепенно придобива характерния за епохата европейски стил, който съжителства с традиционния бит в една своеобразна еклектика – ниски миндери и виенски мебели, вълнени сукмани и чохени контошчета с рокли от тафта и коприна.
Показаните облекла, тъкани и предмети на бита представят културата на българина, регионалната специфика на Добруджа на границата на две епохи.
Иконна зала
(в Художествена галерия)
Съхранява реликви, част от националното иконно богатство, отразяващи високия художествен вкус и живописната дарба на българските зографи.
Дом-паметник “Йордан Йовков” и къща музей “Йордан Йовков”
Адрес: ул. „Ген Гурко“ 4, тел./факс: +359/058/602 213, 0884 311 492
Посветени са на класика на българската литература Йордан Йовков, един от големите писатели хуманисти, майстор на късия разказ. Негови творби са включени в много световни антологии и са преведени на 40 езика.
От особен интерес за туристите е забележителната художествена творба на Стоимен Стоилов в дом-паметника - “В света на Йовковите герои”, рисувана керамика.
По повод 30-годишнината на Съюза на архитектите в България сградата на дом-паметник “Йордан Йовков” е отличена с най-високото архитектурно отличие - “Архскар”, за проектантска работа (А. Стоянов, П. Ганчев, А. Коев, Г. Михайлов).
Архитектурно-етнографски музей на открито
“Стария Добрич”
Адрес: ул. „Д-р Константин Стоилов“ 18,
тел.: +359/058/602 642, 603 256, тел./факс +359/058/600 096,
0884 311 496, 0884 311 497
Представя архитектурата, бита и стопанското минало на град Добрич от края на ХІХ и началото на ХХ век. Има за цел съхраняване и развитие на традиционните добруджански занаяти, бит и култура.
Гостите на комплекса имат възможност да се запознаят с производствения процес на традиционни български занаяти - терзийство, плетачество, дървостругарство, златарство и др. На територията му действат геврекчийница, бозаджийница, кафене. Атрактивна за гостите е възможността да участват в направата на керамични изделия - битова и декоративна керамика, да посетят кафенето и да опитат традиционното бяло сладко, бозата и виното с изключителни вкусови качества.
Вижте повече на сайта на Михаел Михалев - ученик от ХІІ клас (2013г.) в Езикова гимназия "Гео Милев", гр. Добрич
МУЗЕЙ "ПРИРОДАТА НА ДОБРУДЖА"
тел.: 058/ 603 256, e-mail: pr_museum@dobrich.net
Адрес: бул. „Трети март“ 1, тел.: +359/058/604 381, 0884 311 494
От 28 декември 2005 г. в музея в Градски парк "Св. Георги" функционира експозицията на Исторически музей - Добрич "Природата на Добруджа". Тя е осъществена с финансовата подкрепа на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства към Министерството на културата и туризма.
В експозицията могат да се видят диорамите Водни пещери (последните убежища на тюлена-монах), Влажни зони (зони в непосредствена близост до водоеми), Дропла (най-характерния за степите на Добруджа до 70-те години на 20-ти век вид, днес вече изчезнал, срещащ се само по миграционния път на птиците), Степ (най-характерния за Добруджа биотоп в миналото), Лонгоз (гора със специфичен воден режим, съхранена единствено по устието на р. Батовска), Агроценоза (проследява промените, настъпили в биоразнообразието на Добруджа в резултат от човешката дейност и адаптирането на дивото богатство в съвременните агрорайони), Гора (широколистна гора, оказваща влияние върху климата и разнообразието на флората и фауната в нея), Каньонът "Суха река" (естествената среда, съхранила в себе си биологично разнообразие от редски растения и животни в един преобладаващо земеделски район). Експозицията "Природата на Добруджа" е атрактивна изложба, която не само образова и възпитава, но и провокира и забавлява посетителя.
ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ ГРАД ДОБРИЧ
За контакти: Контакти: ул. България № 14,
тел.: +359/58/602 215, +359/58/602 091,
ел. адрес: gallerydobrich@gmail.com,
http://dobrichgallery.org/
Художествена галерия - Добрич е един от най-големите музеи за изобразително изкуство, който предлага на ценители и посетители богата постоянна експозиция и наситен изложбен календар. Сградата е построена в духа на неокласицизма през 30-те години на ХХ век и е обявена за паметник на културата. Извисява се в сърцето на областния град и е акцент в архитектурната и културна памет на Добрич. На два етажа, в 9 зали е постоянната експозиция на галерията, в която са изложени безценни шедьоври на живописта, скулптурата и графиката от началото на ХХ век до наши дни.
Интерес представляват постоянните тематични колекции:
„Златото на Добруджа" - вдъхновена от българските традиции и фолклор, в нея могат да се видят творби на най-известните български художници от ХХ век, сред които Иван Мърквичка, Владимир Димитров - Майстора, Найден Петков, Светлин Русев и др. В картини и пластики е пресъздаден трудът на добруджанеца, сезоните на полето, плодовете на земята, ритуали и празници.
Живописната колекция се характеризира със стилово многообразие – Димитър Арнаудов, Андрей Даниел, Димитър Киров. Най-старата картина е „Портрет на Жан Луи дьо Грено“ - платно от XVII век, красяло интериора в дома на наследниците на придворната дама на Фердинанд графиня Ан дьо Грено - Станчов.
„Скулптура" - в бронз, дърво и камък в залата са подредени творби на едни от най-емблематичните скулптори за 80-те и 90-те години на ХХ век - Альоша Кафеджийски, Ангел Станев, Иван Русев, Емил Попов, Михаил Шапкарев и др.
„Хартията" http://www.art-paper.org/Единствената в страната колекция творби от хартия e подбирана в продължение на 10 години /1995 – 2005/, през които галерията е организатор на международни изложби и пленери, представящи творческите търсения на автори от България, Гърция, Корея, Хърватия, Словения, Франция, Испания, Македония, Босна и Херцеговина, Молдова, Беларус, Румъния, Швейцария, Финландия, Унгария, Турция и др. Творбите в постоянната експозиция се отличават с артистичност, въображение и експеримент, които показват превъплъщенията на хартията в пластики, инсталации, колажи и ръчна хартия. http://www.art-paper.org
Графика
Постоянната експозиция “Графика” проследява развитието на българското графично изкуство от края на ХIХ век до наши дни.
Включени са възрожденски щампи от фамилиите Карастоянови и Клинкови - основатели на Самоковската гравьорска школа, творби на Васил Захариев, Николай Райнов, Веселин Стайков, Илия Бешков, Златка Дъбова, Любен Диманов, Стоян Цанев, Стоимен Стоилов, Румен Скорчев, Борислав Стоев, Мария Духтева и други съвременни автори. Чрез разнообразието на стилове и графични техники, експозицията илюстрира тенденциите на развитие на съвременната българска графика.
Образователните програми са важна част от дейността на галерията. Обособено е пространство за работа с деца и ученици, наречено „Работилница за въображение“, в което те рисуват, правят колажи, играят и учат.
Заедно с билета за вход посетителите получават и достъп до виртуалния тур на галерията.
Информацията в експозиционните зали е на български и английски език. Колекциите са достъпни за хора с физически затруднения и възрастни.