Почви
Почвената покривка се е формирала основно върху льосова основа при степни и лесостепни растителни отношения. Развити са главно черноземните почви - излужени и оподзолени. В долинните дъна се развиват алувиалните почви.
По отношение на производствената си характеристика тези почви са високопродуктивни. Преобладават земи от І и ІІ категория. Само на едно петно - северозападно от града и източно от Чорчолийките, са разположени нископродуктивни заблатени почви от V категория.
Почвите в района са изложени на водна и ветрова ерозия. За това е допринесло намаляването на горските площи и екстензивното полевъдство. Особено силно проявление има ерозията по бреговите земи - склоновете на суходолията. На много места е изнесен хоризонт А, отчасти и хоризонт В, като почвата е отнесена в леглата на суходолията. В равнината се проявява ветровата ерозия. Изграждането на защитни горски пояси и ограничаването на пашата намаляват развитието на ветровата ерозия.
Минерални ресурси
Град Добрич е построен върху терен, който в основата си в геоложко отношение разкрива материали от горната миоценска възраст: сарматски варовици, глини и мергели със значителна мощност - 50-80 m.