Герб

gerbdobrich_400Гербът на град Добрич е създаден от художниците Никола Богданов и Янко Атанасов след проведен конкурс от община град Добрич и е утвърден от Държавна комисия за пластични изкуства през 1971 г.

Основната част на герба е щит - класически символ на град-крепост или охранявано място. В горната част на щита като корона стои архитектурен елемент - кобилица, характерна за общественото строителство в град Добрич през Българското възраждане. Щитът е пурпурночервен - символ на достолепието на българските царе и българската държавност.

В средата на щита е изобразен сноп от пшенични класове - символ на единството и величието на българския народ. Тук, на добруджанска земя, преди 1300 години хан Аспарух е създал първите български селища. Класовете символизират също плодородието и щедростта на Добруджанската равнина.

Над снопа, на шийката на щита, с шрифт във възрожденски стил е изписано името на града - ДОБРИЧ, получено след Освобождението на България през 1878 г.

Снопът, името на града и опасващият щита контур са позлатени - символ на благополучието на жителите на град Добрич

 

Прикачени файлове

Актуално

Добрич отново ще бъде домакин на IV кръг от Републиканския шампионат по приложно колоездене за деца по правилата на ФИА

09.06.2023

Четвърти кръг от Републиканския шампионат по приложно колоездене за деца по правилата на ФИА ще се проведе в Добрич на 23 и 24 юни 2023 г. Организатори на спортното събитие са отново Община град Добрич, СБА Добрич и Пътна полиция Добрич...

Добрич отново ще бъде домакин на IV кръг от Републиканския шампионат по приложно колоездене за деца по правилата на ФИА
ВИЖ ДОБРИЧ
24.68° C облачно
Нагоре